Етос праці та ідеал героя

Соціалізм і лібералізм принесли те лихо, що вони наспіл знецінили ідею праці. Є багато причин цього. Окрема вина за капіталізмом, як системою, що культивує лише зиск, якого наслідком буває визиск.

Детальніше...

Історична еволюція земельних відносин в Україні

Україна не творила винятку в історичній суспільній боротьбі за землю. І в ній відбувалися ті процеси, що створили нерівномірний земельний розподіл, хоч ці процеси переходили дещо відмінними шляхами, ніж на Заході. Точно визначити початкові форми землеволодіння в Україні важко.

Детальніше...

Безхребетна Європа

Звичайно, мене цікавить тут Европа не як певне географічне, історичне, а навіть культурне поняття; ні – я маю на увазі Европу як певну громадсько-моральну спільноту та як певний ідеал еман­сипаційних змагань освіченого людства. Таким поняттям для означення вищої мети людського посту­пу була Европа перед війною, коли справді існувало європейське сумління, до якого могли відкликуватися всі покривджені та поне­ волені. Жодні географічні чи політичні кордони не існували тоді для прилюдного протесту Европи проти замаху на людські права.

Детальніше...

Характерні постаті російської революції. "Дон Кіхот" революції

Ніщо у світі не має такої суґестивної сили, як слова й символи. Ґі де Мопасан у своїх новелах займався темою "bons mots", що їх винайшов сей або той із королів, які протягом століть панували у Франції. "L'état c'est moi", – говорив Люї ХVІ, а "l’Empire c’est la раix" було улюбленим висловом Люї-Наполеона III (перше було грубим викликом вільному французькому народові, друге – било правду в лице, і, мимо того або, може, якраз задля тих сентенцій, серця мільйонів французів були прив’язані до своїх гнобителів).

Детальніше...

Що таке поступ: потуги анархістів

Розглянувши попередньо приклад світу природи, який прагнуть ідеалізувати прибічники Льва Толстого, а потроху й дарвіністи, перейдемо до так званих анархістів. Почувши се слово, не один, може, налякається. І не дивно, анархісти-бо в наших часах мають погану славу...

Детальніше...