"Легітимність" і Революція

Досить часто доводиться чути щось на кшталт: «Повалити цей режим легітимним/демократичним шляхом не вдасться». Думка ця так само не нова, як і безглузда! Про яку легітимність мова? Погляньмо на тих, хто зараз при владі. Хіба це люди, які на крові Небесної Сотні та героїв війни на Донбасі є легітимними та демократичними? Та звісно, що ні!

Почнімо з того, що Революція - завжди нелегітимна з точку зору тих, проти кого вона здійснюється і завжди легітимна з точки зору тих, на чию користь вона здійснюється. Що таке легітимність у країні, де злочинна влада, з кримінальних та напівкримінальних елементів, приймає закони, якими прикриває свої злочини, топче Конституцію, гнобить власний народ? Що таке демократія і, знову ж таки, легітимність, якщо вибори перетворюються у фікцію, через фальшування і підтасовування на користь провладних партій? Хіба це і є легітимність? Навіть більше, Революція для того і здійснюється аби назавжди покінчити з недолугим законодавством, яке обслуговує злочинну владу, тобто, саме є злочинним! Хіба повалення бандитської влади з її бандитськими законами потребує легітимності? Не потребує! Бо повалення такої влади та є відновленням законності!

Сама постановка питання про легітимність повалення тиранії є свідомим чи підсвідомим (а, може, просто помилковим?) намаганням вивести Революцію поза правове поле і представити її, як щось злочинне, щось таке, що суперечить демократії, щось антинародне. Ну то хочеться нагадати таким "правознавцям", що всі демократичні режими в історії людства утвердилися і насадилися через насильство і з допомогою насильства. Всупереч законам, повалених революціонерами, режимів.

Ось хоча б погортаймо історію... Афінська класична рабовласницька демократія постала після насильницького повалення тиранії Пісістратидів і мала ряд досить жорстоких та специфічних метод для свого захисту. Доля Сократа та огидний інститут сикофантів - прекрасні ілюстрації дії цієї системи самозбереження. Рим пройшов через цілий шерег повстань, заколотів та Революцій: від повалення Тарквінія Гордого до вбивства децемвірів поки не постала і не утвердилася Римська республіка. А от встановлення диктатури, спочатку Марія, а потім Сулли, диктаторської влади першого та другого тріумвіратів й встановлення, нарешті, монархічного імперського режиму пройшло чисто легітимним чином. Англійська буржуазна революція XVII ст. - це цілий шерег дуже сумнівних, з точку зору тодішньої законності, дій та суспільних процесів, які привели до страти короля Карла І Стюарта, громадянської війни, військової диктатури, реставрації монархії Стюартів та нового її повалення. Король та парламент в ході революції та громадянської війни діяли всупереч нормам законодавства. Французька республіка, взагалі, омита потоками крові, пролитої на ешафотах, під час розстрілів на Набережній Сени, у безперервних війнах, реставраціях монархії, державних переворотах...

Повторюся! Революція завжди нелегітимна в очах повалених режимів і завжди законна в очах тих, хто її вершить. Революція для того і твориться, аби знищити і викинути на звалище історії старі, прогнилі системи з їхніми застарілими обтяжливими законами і встановити нові, більш відповідні прагненням революційних мас, суспільні, правові та майнові стосунки. Тому, будь-які розмови про нелегітимність революційного шляху є, по суті своїй, контрреволюційними! Такими, що ставлять під сумнів результати вдалої революції та вводять в оману народ, покликані збити революційний порив мас, посіяти в них зневіру та хибні сумніви.

 

© Ярема ГАЛАЙДА