Забуті українські землі за східним кордоном

Сьогодні мова буде йти не про український Донбас та Крим, які у більшій мірі були нещодавно окупованими. Поговоримо нині про землі Східної Слобожанщини та Кубані. Комуністи свого часу вчасно провели перепис населення у цих регіонах, що змусило їх потім гарно понищити ці краї...

Так, після перепису населення 1926-го р. результати вражали. Адже у Центрально-Чорноземній області (колишні Курська та Воронезька губернії) – 14,63% від усього населення були українці, а це близько 1,7 млн. наших співвітчизників! У 26 районах цієї ж області українці становили абсолютну більшість населення. Наприклад, у Каменському районі українців було 99% від усього населення, і то, можна припускати, що й тим 1% були русифіковані українці.

У свою чергу, у межах Північно-Кавказького краю (за тим же переписом 1926-го р.) мешкало 3,1 млн. українців, а це – 37,1% від усього складу населення. Якщо проаналізувати склад населення по районах, то виходить, що у 37 районах Північно-Кавказького краю українці мали абсолютну більшість. Далеко йти не варто, майже прилеглий до Донецької області Таганрозький район мав 93% українського населення!

Хочу підкреслити той факт, що Донбас був повністю україномовний на момент перепису 1926-го р. На Східній Слобожанщині та на Кубані також була широко поширена українська мова. Її рівень був не гірший, аніж в Києві у нульових роках XXI ст. Зруйнувати таку ситуацію комуністи спромоглися завдяки терору, адже наслідки геноциду 1932-1933-х рр. відчуваються аж до нинішнього часу. Після 1933-го р. українці ще не раз зазнавали потужних штормів русифікації.

Варто згадати той момент, що за останні п'ять років відбувається зовсім скромна та легенька українізація мешканців України. Тисячі людей перейшли на постійне користування українською мовою, що є наслідком усвідомлення приналежності до нації. Не можна відкидати той факт, що за довготривалий час українці Східної Слобожанщини чи Кубані розпочнуть вивчення рідної мови, бо також відчують себе частиною справжньої нації, а не елементом штучної "російської" народності. Інакшого бути й не може!

 

© Юрій ГРИГОР'ЄВ