Чорний камінь острова Хортиця

Про "чорні камені" острову Хортиця, що лежить у серці не тільки річки Дніпро, але й козацької столиці України - Запоріжжі - ходить чимало легенд. Кам'яні брили різних розмірів (найбільша глиба має вагу близько 600 кг!), що відрізняються від інших місцевих порід насиченим темним кольором, були знайдені у північній частині острова. Кажуть, таких було аж 8! І усі були покриті невідомими петрогліфами. Зміст малюнків на габроїдах досі розшифровують. А от "чудодійні" властивості каменів (мовляв козаки вигрівали, заліковували на них свої рани) можна пояснити. Чорний колір чудово притягує сонячні промені і навіть вночі зберігає тепло.

Різного роду геологи кажуть, що це не "рідне" нашій землі каміння, і про те, як воно потрапило сюди, можна лише будувати здогади. Інші ж дотримуються версії, що ці так би мовити "гості" потрапили сюди ще мільйони років тому разом із льодовиками. Як би не було сумно, та козацька доба минула. Після зруйнування Січі імператриця Єкатєріна ІІ робить щедрий подарунок одному зі своїх фаворитів – князю Грігорію Потьомкіну. О, яке здивування, це - український острів Хортиця! Князь поступив несподівано і наказав висадити на острові величезний фруктовий сад. Вже в кінці ХVІІІ ст. хортицькі землі переходять у власність держави, а далі – до німецьких колоністів. Німці-меноніти "викурили" звідси останніх козаків. Далі Хортиця стає ареною боротьби більшовицької армії під час І-х Визвольних змагань (1917-1921 рр.). А за 1927-1932 рр. острову Хортиця завдають найболючішого удару – будівництвом греблі ДніпроГЕС. Спорудженням мостів і залізної дороги, ЛЕП, тощо... Граніт для будівництва більшовики-окупанти брали просто з острова!
Та Хортиця за багато років не втратила ні своєї краси, ні слави. Мальовнича природа острова, омита з обох боків водами синього Дніпра, досі зберегла свою первозданність. Озера з чистою прозорою водою, прадревні гранітові скелі, дубові ліси та заплавні луки, рідкісні рослини та прегарні світанки на Дніпрі – все це багатство робить Хортицю унікальною пам’яткою. Сьогодні Хортиця – острів козацької слави! Тут у найдрібніших деталях відтворено побут українських вояків, передано атмосферу їхнього життя. Унікальний Музей історії запорозького козацтва – це ціла скарбниця пам'яті доби козацтва. Крім нього, на острові Хортиця створили Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ". Це такий собі узагальнений образ козацької столиці, в якому представлено головні будівлі, притаманні Запорозьким Січам: церква, курені, будинок кошового отамана, канцелярія, військові скарбнички, школа, пушкарня. На передмісті: кузня, гончарня, шинок, "грецька хата", тощо. Якщо пишаєтесь своєю історією, завітайте до Хортиці, згадайте своїх славетних та героїчних пращурів!

 

© Друг ХАРАКТЕРНИК