Повстанча Колківська Республіка

У глибокому німецькому тилу з березня до листопада 1943 р., майже на двох тисячах квадратних кілометрів, утворився острівець вільної Української Самостійної Держави, яка у вирі боротьби з німецькими та радянськими окупантами любовно була названа Колківською повстанською республікою...

Містечко Колки невипадково стало центром повстанської боротьби. Цьому сприяло те, що Волинське Полісся з його низовинними болотами, непрохідними хащами та густими лісами якнайліпше слугувало розташуванню вояків УПА, стало осередком повстанського руху, відіграло важливу роль і зайняло особливе місце у визвольних змаганнях за українську державність. Повстанці оголосили свою програму боротьби з "коричневою, червоною і білою чумою". Колки стали не лише своєрідним адміністративним центром свого і п’яти сусідніх регіонів, а й місцем розташування політичного й військового проводів ОУН і УПА. Зокрема, делегувався штаб "Клима Савура" – командувача групою УПА-Північ.
У травні 1943 р. зі своїм штабом до Колок прибув командир військової округи УПА Юрій Стельмащук-"Рудий". У містечку розташувалася поліційна станція. У повстанській республіці активним та бурхливим було війскове життя. У селі Старосілля розмістився великий політично-видавничий осередок, у якому працювали представники майже усієї України та кореспондент "Дніпровий", родом із Зеленого Клину, волинянин "Стир", що студіював у Празі, "Ворон" із Горохівщини, машиністка "Валя" з Києва. Тут видавалися листівки і відозви до населення, матеріали для вишколів, матеріали для всього Північно-Західного Краю ОУН та для інших земель.
Влітку 1943 р тут був виданий посібник для шкіл – "Українознавство". Ця книжечка була написана учителями місцевої школи, що прибули зі східних областей України. Цей посібник був оцінений дуже високо вчителями та громадськістю. У Колках розташувалася військова школа кіннотників (кавалеристів), мабуть, єдина в УПА. Тут містився штаб групи УПА "Турів", командиром якої до липня 1943-го р. був "Олег", а потім "Рудий". Штабом групи командував майор "Клим". У містечку часто перебував Роман Шухевич. За порадою Головкома УПА, все доросле населення республіки було зобов’язане проходити різноманітні військові вишколи: суспільно-політичний, старшинський, підстаршинський, радистів, розвідувальний та інші. На території ліспгоспзагу діяла військова лікарня і школа санітарів. У селі Рудня діяла старшинська школа, у Колках – школи артилеристів і мінерів, кінної розвідки і політосвіти. Цивільне правління здійснювали районна і сільські управи, які тримали тісний зв'язок із населенням. За час свого існування Колківська республіка провела велику роботу в інтересах населення. Було відкрито 6 кравецьких і швейних майстерень, що дало змогу забезпечувати населення взуттям, білизною, одягом. Працювали хлібопекарня, молочарня, готель. Були відкриті пункти переробки м’яса, місцеві спеціалісти відновили роботу електростанції, почали працювати школи, лікарні, клуб, у якому проходили мітинги, збори, концерти, читалися лекції. Важливе значення у житті селян мала земельна реформа. Згідно з розпорядженням командира УПА "Клима Савура" від 15 серпня 1943 р., відмічалося: "1) Всі землі з водами, наземними й підземними багатствами становлять добро українського народу; 2) На всіх землях... скасовується засадничо-колгоспна система... і впроваджується приватна селянська власність".
Одним із головних завдань керівництва Колківської республіки влітку 1943 р. було проведення без втрат збору та збереження населенням врожаю, на який зазіхали німці, поляки та червоні партизани. Молотити та віяти хліб селяни приходили під охороною УПА. Особлива увага у республіці приділялася навчанню та вихованню дітей та молоді. Влітку 1943 р. командир військової округи УПА-"Заграва" Іван Литвинчук-"Дубовий" видав наказ про обов’язкове навчання молоді у школах. Навчання у школі було обов’язковим. У жовтні 1943 р. суспільно-політичною реферантурою було проведено вчительську конференцію. Вісімдесят вчителів обговорювали питання методично-навчального характеру. Всім вчителям була видана нова книга "Українознавство", як методичний посібник для покращення виховної роботи.
Головне командування УПА приділяло особливу увагу організації методичної та санітарної служб, якою відав Український Червоний Хрест. Для надання першої медичної допомоги створювалися медичні пункти, а у віддалених лісових селах створювалися невеликі шпиталі на 5-10 ліжок, де лікували хворих селян і поранених повстанців. Скрізь створювалися аптечні пункти. У селі Куликовичі був розгорнутий польовий госпіталь УПА. В Колках відкрито курси медичних сестер. У Колках діяла надрайонна Служба Безпеки (СБ ОУН) і Революційний суд. Усе це нам дає підстави зробити висновок про те, що Колківська повстанська республіка була спробою державотворення, існувала як досить організоване і владне утворення із елементами державності. Адже, розгалужена підпільна адміністрація охоплювала різноманітні сфери життя. Тут були: Головна команда УПА, відділи господарства та пропаганди, суспільно-політична реферантура, Український Червоний Хрест, служба безпеки, земельних справ, самооборони сіл (військова реферантура) та інші. Разом із тим, у самому місті та на всій території існував взірцевий повстанський та громадянський порядок. Скрізь панувала якась дивна довіра у людей, самодисципліна, намагання допомогти один одному, зробити добро. А з якою повагою і гордістю говорилося: "Наша республіка". Ця народом названа Колківська повстанська республіка стала виразом глибокої туги за власною державою, образом якої стали Колки і вся звільнена повстанська територія.
Декілька разів були спроби розгромити Республіку силою місцевих гарнізонів, але завжди перемога була за повстанцями. 3-4 листопада 1943 р. німецькими військами із залученням регулярних фронтових частин, авіації, танків і артилерії своїх посіпак з польських загонів "Armia Krajowa" та власівців з армії РОА, було вщент спалене містечко Колки. Розстріляні сотні мирних жителів... Жорстоке знищення Колківської Повстанської Республіки, масові розстріли українських патріотів викликало всенародну ненависть до окупантів, активізувало і посилило боротьбу УПА з німецькими нацистами. Після відновлення на території колишньої Колківської республіки совєцької влади тут відбулися нові репресії. Зокрема, у 1944 р. в селі Ситниця представники влади зруйнували насипану могилу з хрестом, споруджену на честь героїв-колківчан, що загинули в бою з окупантами, а також значну частину місцевих мешканців виселили в Сибір...

 

© Освітній НАСТУП