Божі створіння і свобода волі

Християни вірять, що сила зла стала князем світу цього. І тут, звичайно, виникають проблеми та ряд питань без відповідей. Скажімо, чи відбувається все зло на Землі відповідно до волі Бога? Якщо так, то Він – досить дивний Бог, скажете ви. Однак, якщо ж зло запанувало у світі всупереч Його волі, то як що-небудь може відбуватися всупереч волі Того, Хто має абсолютну владу?..
Однак кожна людина, яка коли-небудь мала у своїх руках владу, знає, як деякі речі можуть, з одного боку, відповідати вашій волі, а з іншого  існувати всупереч їй. Мати, наприклад, може з повною підставою сказати своїм дітям: «Я не збираюся щовечора наводити ладу у вашій кімнаті. Ви повинні вчитися тримати її в порядку самі». Одного вечора вона заходить до дитячої і бачить, що іграшковий ведмедик, чорнильниця і підручник з французької граматики звалені до купи. Це суперечить її волі. Вона вважала за краще, щоб її діти були акуратними, а не наводили безлад. Але, з іншого боку, її воля  прищепити дітям самостійність, що тягне за собою свободу вибору для них.
Такі ж ситуації виникають за будь-якої системи правління, на службі, у школі... Ви оголошуєте якийсь обов'язок добровільною, і відразу половина людей його просто не виконує. Це не узгоджується з вашою волею, проте є можливим саме з вашої волі. Можливо, те саме відбувається й у Всесвіті. Деякі створіння Свої Бог наділив свободою волі. Це означає, що вони можуть вибирати вірний або невірний шлях. Деяким людям здається, що можна придумати таку істоту, яка була б вільною, але позбавленою можливості чинити неправильні, навіть злочинні дії. На жаль, таку істоту уявити собі доволі важко.
Якщо хтось вільний робити добро, він вільний робити й зло. Це аксіома, своєрідний баланс сил. Саме звільнена від будь-яких обмежень воля уможливлює зло. Чому ж тоді Бог дав створінням Своїм свободу волі? – Тому що без неї, хоча воля й обумовлює появу зла, неможлива справжня любов, доброта, радість і все те, що являє для нас цінність у цьому світі. Світ автоматизовних роботів  істот, що діють, як запрограмовані бездушні машини, не коштував би того, щоб його створювати. Щастя, яке Бог приготував для Своїх вищих створінь, на правду є щастям вільно з'єднуватися з Ним і один з одним у пориві любові та захопленні. У порівнянні з цим піднесене кохання між чоловіком і жінкою може виглядати як розбавлене водою молоко. Але для цього Божі створіння повинні бути вільними.
 
© Клайв-Стейплз ЛЬЮЇС