Святий Григорій Палама

На час Великого посту припадає ряд особливих днів, присвяченим розкриттю глибин нашої Православної віри. Друга неділя великого посту носить ім’я святого Григорія Палами. Цей святий XIV століття окреслив вершину православного віровчення, яку простими словами можна передати як ствердження про неосяжність і без початковість Бога і його енергій, і водночас про можливість причастя до них людини через молитву чи звершення обрядів, через які теж сходить на вірних Божа благодать.

В той час як західне богослов’я чи теологія пішли шляхом розглядання Бога як об’єкта досліджень, що зрештою призвело до про те, що Бог якщо і створив світ "перебуває далеко" і не впливає на перебіг життя своїх творінь, рівним чином такий підхід значив, що і людські істоти позбавлені можливості спілкування з Богом – безпосереднього отримання Божої благодаті в цьому світі. Інакше кажучи, західне богослов'я (рівно як юдейське та салафітське) фактично відрізало від себе Бога і поклало "велику і непрохідну прірву" між Богом і людиною. На противагу цій помилковій ідеї святитель Григорій з можливою повнотою розкрив православне вчення про благодатне єднання чоловіка з Богом, як про головну мету людського життя. Суть цього вчення полягає в тому, що Бог непізнаваний в своїй сутності, але спілкування і єднання з Ним для людини необхідне і можливе за допомогою нетварних Божественних енергій.
Святі ж подвижники Афону чи Почаєва досягали благодаті та навіть бачили нетварні Божественні енергії через молитовні та аскетичні практики, для нас пересічних християн благодать Божа доступна завдяки щирій молитві, очищення свого життя через служіння своєму народу, участі в таїнствах та дотримання предківських обрядів та традицій, освячених православною вірою. Таке парадоксальне поєднання, всемогутнього Бога з його творіннями, зокрема людиною - розкрилось саме в Православ’ї, і це певно, найбільший знак істинності нашої віри. І завдячуємо ми за оформлення цієї дивовижної та ясної ідеї великому стовпу нашої Церкви святому Григорію Паламі.
Святий Григорію моли Бога о нас! Благодать Господа Бога нехай буде зо всіма вами!

 

© Зентропа УКРАЇНСЬКА