Чи існує конфлікт в стінах Ватикану?

Життя Ватикану в усі часи було оточене чутками, проте, останніми тижнями млин чуток почав крутитись з жахливою швидкістю, розсіюючи всюди тривожні повідомлення, від яких, на жаль, не так легко відмахнутися. Недавня спроба Ради кардиналів створити враження, що все йде своєю чергою, викликала серед пильних спостерігачів за ватиканськими подіями майже панічні настрої.

Справді, явне бажання Ватикану зробити новину з того, що найближчі кардинали висловлюють "повну підтримку" Папі Римському Франциску, при цьому чомусь дякують йому за звернення до Римської курії, яка затаврувала "зловмисний опір" його реформам, адже "понтифік надихається дияволом", викликає щонайменше подив! Новиною було б, якби кардинали заявили про те, що вони не підтримують Франциска, і аж ніяк не навпаки. Чергову хвилю чуток породила презентація брошури кардинала Франческо Коккопальмеріо, статус якої так і залишився незрозумілим. Те, що один високопоставлений ватиканський ієрарх настільки явно висловив думку, яка протилежна думці іншого, не менш високопоставленого прелата — кардинала Ґергарда Мюллера про таке трепетне питання, як можливість причащання розведених другошлюбних осіб, не може не викликати тривоги. Втім, одна з останніх чуток повідомляє якраз про те, що відставка кардинала Ґергарда Мюллера з поста префекта Конгрегації віровчення є вже вирішеною справою. Але ще більше здивувало спостерігачів те, що кардинал не з'явився на презентацію власної книги, пославшись на "конфлікт в розкладі" — замість презентації кардинал відправився на засідання в Конгрегацію у справах канонізації святих. Коли видавець планує презентацію нової книги, найперше, що він робить — це з'ясовує, чи зможе автор бути присутнім на прес-конференції. А перше, що робить сам автор, коли домовляється про презентацію — переконується, що у нього не виникне конфлікт у розкладі. Невже справді припускалося, що хтось повірить у таке пояснення відсутності кардинала на презентації його власної книги, тим більше, якщо вона є аж такою важливою?

Ще однією чуткою з Ватикану стало те, що "формальне виправлення" Папи Франциска, про можливість якого раніше говорили кардинали Реймонд Бьорк і Вальтер Брандмюллер, вже незабаром може бути вчинене публічно. Дехто припустив, що під загадковими "недавніми подіями", згаданими в заяві Ради кардиналів про вірність Франциску, малися на увазі саме дії 4-х кардиналів, а не розклеювання в Римі плакатів з критикою Франциска і розсилка фальшивої першої смуги "L'Osservatore Romano", як передбачалось спочатку. Очікування того, що в найближчі дні відбудуться якісь значні події, поширюється все більше, і свідчення цьому можна знайти на багатьох інтернет-сайтах. Серед припущень — перегляд текстів Меси ординарної форми римського обряду з метою наблизити її до лютеранського або англіканского богослужіння. Триґерами для таких чуток, можливо, стали звістки про утворення комісії для ревізії інструкції "Liturgiam Аuthenticam" і про здійснене 13 березня 2017 р. перше в історії англіканське богослужіння в соборі святого Петра, а також про недавній візит Франциска в шведське місто Лунд на святкування 500-річчя Реформації. Деякі очікують, що скоро буде оголошено про введення в Католицькій Церкві жіночого дияконату, і на підтвердження наводять слова якогось ватиканського монсеньйора, що розмовляв у кафе біля Ватикану з одним мирянином та повідомив йому, що ці нововведення будуть реалізовані вже до листопада поточного року. Як відомо, в серпні минулого року Папа Франциск заснував комісію для вивчення питання про можливість дияконского служіння для жінок в Католицькій Церкві, і наприкінці листопада 2016 р. ця комісія вже збиралася на своє перше засідання. А кілька днів тому в журналі "La Civiltà Cattolica" була опублікована стаття священика-єзуїта Джанкарло Пані, в якій викладено сумніви щодо неможливості жіночого священства в Католицькій Церкві, незважаючи на те, що недавно сам Франциск підтвердив дійсність слів святого Івана-Павла II про те, що Церква «не має влади викладати священицьке рукоположення жінкам», а його слова зазвичай розглядаються як вираження безпомилкового вчення Папи Римського. Однак, вкрай важко припустити, що панотець Джанкарло Пані вирішив подискутувати зі своїм високопоставленим побратимом по ордену, оскільки згідно зі статутом "La Civiltà Cattolica", усі статті в цьому журналі публікуються лише після перегляду і схвалення Святого Престолу, а керує ним найближчий сподвижник Папи Франциска — єзуїт Антоніо Спадаро, який люто бореться з будь-якою критикою на адресу свого аргентинського друга, і який недавно вразив громадськість заявою про те, що в богослов'ї двічі по два може дорівнювати п'яти!

Днями сам Папа Франциск на зустрічі зі співробітниками журналу "La Civiltà Cattolica" з нагоди виходу ювілейного 4000-го випуску закликав його співробітників бути гнучкими, «не прив'язуватися до визначеності і безпеки і не обмежуватися простим захистом католицьких ідей». А монсеньйор з Державного секретаріату Ватикану нібито сказав ще й такі слова: «Папа ніколи не відповість на dubia 4-х кардиналів! Він ніколи не зійде на їхній рівень. У Франциска є набагато грандіозніші проекти, які не обмежуються Італією. Єдиною перешкодою в цей час стало обрання маргінала і популіста Трампа». На думку самого Франциска, який знаходиться в дуже теплих стосунках з Гілларі Клінтон, Ватикан мав би отримати потужну політичну підтримку в світі, що допомогло б йому здійснити свої "великі маневри". Дехто припускає, що найсерйознішим "маневром" може стати скликання Франциском ІІІ-го Ватиканського Собору, на якому він і спробує реалізувати свої улюблені ідеї: подальше радикальне зближення Католицької Церкви з сучасним світом, з протестантизмом та іншими нехристиянськими релігіями. "Артилерійською" підготовкою до якихось масштабних подій може слугувати розгорнута останніми днями в лівих ЗМІ масштабна і, очевидно, спланована кампанія з дискредитації голови консервативного крила в Католицькій Церкві — кардинала Реймонда Бьорка, якого звинуватили в зв'язках з ультраправими американськими політиками та італійськими громадськими діячами неофашистського спрямування. І буквально сьогодні стало відомо: Реймонда Бьорка відправляють на острів Ґуам, що загубився десь на Тихоокеанських просторах, для розслідування справи тамтешнього архієпископа, звинуваченого в сексуальних домаганнях до дітей. Якщо на найближчі дні Папа Франциск та його оточення дійсно запланували якісь рішучі дії, то залишити на цей час опозицію без голови, відправивши його за тисячі кілометрів від Рима, є дуже логічним рішенням...

 

© Філ ЛОВЕР