Культурна столиця Європи занадто культурна?

Мадярське місто Секешфегервар зняли з престижного конкурсу "Культурна столиця Європи 2023". За словами організаторів, міська влада відверто пропагує цінності білої християнської Європи, відкидаючи мультикультурне суспільство, ідеали толерантності та рівності народів. Головною причиною ж такого кроку став промо-відеоролик, який цього тижня презентував мер Секешфегервару членам конкурсного журі.

За повідомленнями журналістів, суперництво проходило між старовинними мадярськими містами (Веспрем, Дебрецен, Еґер, Ґьодольо, Дьйор і Секешфегервар), переможцем з яких мав би стати культурною столицею Європи у 2023 р. Організатори конкурсу обирають до програми культурні столиці європейських країн для їх подальшої підтримки. У першу чергу це стосується фінансування відновлення пам'яток культури та мистецтва, різних інфраструктурних проектів для туристичної привабливості міста-переможця коштом меценатів фонду "European Capital of Culture", таким чином заохочуючи етно-релігійну різноманітність. 

Водночас міський голова Секешфегервару закликав конкурсну комісію, члени якої відкинули скандальний відеоролик, до прозорості у прийняті рішення. Він вимагає залишити ідеологічні забобони та політичне упередження, адже у першу чергу це мадярське місто показує красу та історичне розмаїття в архітектурі з кінця Середньовіччя й до сьогодні. Якщо комусь не подобаються щасливі білі люди, що танцюють і співають на міських вулицях, це не привід одразу таврувати промо-ролик Секешфегервару "пропагандою" білої християнської Європи.

 

© Калєв КОРПІНЕН