Мультикультурність радикалізує фінську молодь

Нещодавно департамент профіль профільного міністерства Фінляндії здійснив дослідження. Згідно з даними соціологічного опитування молодих фінських парубків лякає або дратує мультикультурність, водночас дівчата ставляться до цієї проблеми або нейтрально, або толерантно. Як зауважують дослідники, різке зростання кількості мігрантів і загальний рівень інтернаціоналізації суттєво позначився на ставленні підлітків і молоді Фінляндії до представників інших культур, у першу чергу мусульман.

Більшість опитаних старшокласників, гімназистів і студентів професійних училищ вважають себе толерантними, однак зіткнення культур змушує фінську молодь замислюватися. Скажімо, торішній терористичний акт у місті Турку, здійснений марокканським джихадистом, став відправною точкою у зміні ментальної парадигми – раніше відкинений націоналізм і радикалізм стають популярними. Згідно з проведеним дослідженням, більшість молоді Фінляндії (85-88%), хоч і дотримуються широких поглядів, нині вважають мультикультурність негативним фактором як для себе особисто, так і для своєї батьківщини.

Водночас, зростання чисельності нелегальних мігрантів з країн Азії та Африки викликає як у фінських дівчат, так і хлопців змішані реакції. Більш ніж половина опитаних (55-60%) вважають, що взаємодії між культурами не існує, адже мусульманські громади у містах Фінляндії стають закритими, не допускаючи у своє коло чужих. Саме тому молоді фіни все частіше почали цікавитись націоналістичними ідеями та літературою правого напрямку.

Як зазначили творці соцопитування, на думку обраних 20 тисяч підлітків впливає рівень освіти та мовне середовище. Скажімо, гімназисти більш толерантні, ніж учні професійних навчальних закладів, а шведськомовні ставляться до представників інших культур більш прихильно, ніж фінсько- і саамськомовні громадяни Фінляндії. Крім того, творці дослідження наголошують, ще неабиякий вплив на молодь має батьківське виховання і настрої в родині, адже усталені сімейні традиції в процесі соціалізації молоді в суспільстві можуть стати чинником радикалізації поглядів.

 

© Калєв КОРПІНЕН