Обраний Башкан Ґаґаузії чекає свого офіційного затвердження

Минолої неділі, у автономному територіальному утворенні Ґаґауз-Єрі Республіки Молдова відбулися вибори місцевого голови уряду (Башкана Ґаґаузії). На сьогодні вже відомо. що ЦВК Ґаґаузії остаточно затвердив результати виборів Башкана Ґаґаузії і направив всі оброблені дані до Апеляційної палати Комрата, столиці автономного територіального утворення Ґаґауз-Єрі.

Як повідомив голова ЦВК Ґаґаузії Валентин Кара в інтерв'ю інформаційному порталу "Gagauzinfo.md", більшістю голосів на посаду Башкана Ґаґаузії обрано Ірину Влах, незалежну депутатку парламенту Республіки Молдова, уродженку міста Комрат. На посаду Башкана Ґаґаузії на останніх недільних виборах претендували 10 кандидатів. Ірина Влах перемогла на виборах Башкана Ґаґаузії набравши в 1-му турі 51,1% голосів виборців. Її конкуренти Микола Дудогло набрав 19,06%, Валерій Яніогло - 7,98%, Дмитро Кройтор - 6,21% та Олег Гарізан - 5,01%. Зазначимо, що Башкан Ґаґаузії обирається строком на 4 роки і входить до складу Уряду Республіки Молдова.

Ірина Влах виступає за зміцнення зв'язків із РФ, а отже, проти подальшої євроінтеграції Республіки Молдова. Саме через таку позицію її підтримала Партія соціалістів Республіки Молдова, яка дотримується євразійського геополітичного вектору розвитку. Крім того, багато молдовських політичних оглядачів вважають Ірину Влах маріонеткою Кремля, яка знаходячись в уряді може лобіювати інтереси РФ. Так, зокрема, напередодні виборів Ірину Влах підтримала голова Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко, яка зазначила, що передвиборна програма кандидатки націлена не тільки на розвиток економіки Ґаґаузії, а й на зближення з РФ.

Вчора, 24 березня, Ірина Влах виступаючи у Комраті перед журналістами підкреслила, що на посаді Башкана Ґаґаузії і члена Уряду Республіки Молдова має намір вибудовувати конструктивні відносини з центральною владою у Кішинеу, представляючи інтереси жителів Ґаґаузії і остаточно закріпити статус розширеної автономії, нібито для розвитку ґаґаузької мови, культури та традиції.

Валентин Кара зазначив, що явка на виборах склала 58,1%, а всього у виборчі списки було внесено 105 тис. 469 виборців. За законодавством автономного територіального утворення Ґаґауз-Єрі, Апеляційна палата Комрата може винести рішення про визнання виборів дійсними протягом 10 днів. Наразі на Республіку Молдову чекає новий іспит. Обрання проросійського Башкана Ґаґаузії може радикалізувати настрої в суспільстві, які з подіями в Україні вивели на передній план забуті антисепаратистські гасла, що нині стають актуальними і привести до нового придністровського сценарію, який на руку Кремлю. Це лише припущення, але ми сподіваємось на краще.

 

© Даніель МІХАЙЛЕСКУ