Ковток авантюризму на ювілейному "Форумі видавців"

Цьогорічні літературні ярмарки всеукраїнського масштабу, як "Книжковий Арсенал" і "Book Forum", можуть з успіхом отримати нагороду за безликість і водночас даремну пафосність свого дійства. Та якщо весняний книжковий фестиваль у Києві запам'ятався недопущенням до читачів літератури так би мовити "не формату", то осінній львівський ярмарок вирішив виправити цю ситуацію, хоч і обмежив коло "радикальних" письменників. Проте скандалу не уникнув жоден з організаторів названих літературних дійств.

Справжнім інтелектуальним дискомфортом, а радше авантюрною спробою привнести у сучасну українську літературу ковток радикалізму, бунтарства та спонтанних пригод, стали книжки від ветеранського видавництва "Zалізний тато". Окрім вже відомих серед націоналістичної та незашореної ідеологічними штампами публіки праці про Беніто Муссоліні, збірки неофутуристичних оповідань "Тежbeṡket", прилавки побачили й зовсім нові, доволі специфічні, друковані видання. Зокрема око пересічного читача могли привернути незвичні "віршовані висери" поета Івана Семесюка під назвою "Нема чим робить", а також спогади Володимира Сікевича, генерал-хорунжого Армії УНР — "1918. Донецький бліцкриг".

Проте на нашу думку варто виділити зовсім свіжі, як вранішні бабусині пиріжки, книги, котрі пронизують до самого серця кожного, хто відкрив їх хоча б раз. Так, новий твір ветерана націоналістичного руху Дмитра Корчинського "Естетика жебрацтва" розповідає про карколомність українського політикуму у часи після Помаранчевої революції. За словами видавця, Дмитра Савченка, приємним бонусом цієї книги є екскурс до європейського живопису з оригінальним авторським трактуванням.

А ось книга "Sex і фашизм" спростовує стереотип про те, що у націоналістів немає сексуального потягу і вони марять тільки мілітарністю та заколотами. Упорядник Олексій Бешуля наголошує, що до збірки увійшли вибрані та раніше неопубліковані українською мовою праці представників італійського футуризму: Філіппо-Томмазо Марінетті, Валентини де Сен-Пуант та Вінченцо Фані-Чіотті. Головне послання читачам, що хтивість – то є сила!

Полуничкою на цьому торті екстравагантної бунтівної літератури стало друге видання історичної монографії журналіста Дмитра Шурхала "Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники". Ця книга має надзвичайно легкий за викладом і потужний за змістом текст, який доносить читачам основні віхи життя трьох колишніх царських кавалергардів, доля яких — розбудова новопосталих у революційному вихорі національних держав. Перевидана праця Дмитра Шурхала є чудовою нагодою для спраглих до історії Перших визвольних змагань читачів відкрити незвідані шляхи панянки Кліо.

 

© Павло КОВАЛЬОВ