Естонців кличуть у зачаровану Диканьку

Різдвяні свята є добрим приводом для мандрів. Особливо, якщо це стосується тих місць, про які писали класики української літератури. Нещодавно провідний естонський мережевий ресурс "DELFI" запропонував своїм читачам полишити буденні справи та вирушити гоголівськими місцями Полтавщини, аби на собі відчути магію творів видатного письменника.

Естонські журналісти, посилаючись на своїх українських колег, відверто заявляють, що етнографічна подорож до Диканьки та навколишніх сіл стане справжнім відкриттям для громадян маленької балтійської республіки. Адже місцевість цікава не тільки таємничою гоголівською атмосферою, а й насичена історією з життя козацтва. Так, у 1658 р. поблизу селища відбулась легендарна битва між соратниками померлого Богдана Хмельницького, що претендували на гетьманську булаву — Мартина Пушкаря та Івана Виговського; пізніше Диканьку було передано Іваном Мазепою наближеній до нього родині Кочубеїв, представники якої перетворили невелике козацьке село у мальовничий куточок.

На в'їзді у районний центр Полтавщини гостей зустрічає тріумфальна арка, збудована за наказом царя Алєксандра І Романова у 1820 р. за проектом італійського архітектора Луїджі Руска. Місцеві мешканці пишаються цією спорудою, називаючи тріумфальну арку візитівкою Диканьки нарівні з сусіднім бузковим гаєм. Адже її конструкція — це унікальний симбіоз італійської барокової архітектури та народних українських мотивів, якими вдало скористався майстер Луїджі Руска.

Але подорож до Диканьки не буде повною без перегляду народних Різдвяних гулянь, які місцеві мешканці демонструють театралізованою виставою. Вертеп — дивовижне українське дійство, коли дівчата щедрують і співають пісень, хлопці у костюмах веселять перехожих жартами. Ми ж, у свою чергу, підтвердимо слова наших естонських колег з порталу "DELFI", зазначивши, що поряд з виставою гостям гарантовані частування смачною кутею та купа емоцій для причасників українських традицій.

 
© Калєв КОРПІНЕН