Московська імперія завдає удару у відповідь

З подій кривавої Другої світової війни минуло вже понад 70 років, але її привиди досі ширяють на Сході Європи. Найбільш гостро переймаються цією тематикою нащадки тих, хто і розв'язав цю бійню планетарного масштабу — РФ прагне "зацементувати перемогу" СССР, помічаючи свої "воєнні подвиги" різними пам'ятниками на території сусідніх держав. Нещодавно одну з подібних гранітних міток представники Московщини відкрили у Фінляндії, відзначивши таким чином полеглих у Зимовій Війні загарбників-червоноармійців.

Як стало відомо, представники дипломатичної місії РФ 24 травня здійснили урочисте відкриття пам'ятника бійцям і командирам 9-го окремого лижного батальйону Червоної Армії, які загинули в лютому 1940 р. у ході совєцько-фінської війни. Монумент полеглим червоноармійцям розташований на території лісового цвинтаря Палоаго на північній околиці міста Кугмо, який, до слова, полеглі червоноармійці взимку 1939-1940 рр. мали захопити за прямим наказом тодішнього керівництва Кремля. На заході з ушанування бійців була присутня ціла делегація від РФ та Фінляндії: керманич Архангельської області Ігорь Орлов, представники посольства Московщини, керівництво провінції Кайнуу (на території якої знаходиться відкритий пам'ятник), голова ради муніципалітету Кугмо і представники пошукового загону "Стерх".

Варто наголосити, що поява монументу червоноармійцям у Фінляндії є стала одним з пунктів реалізації програми президент РФ щодо "вшанування пам'яті й недопущення переписування історії". Фінансуванням та встановленням кам'яної брили займалися кілька організацій, пов'язаних із колишнім головою адміністрації Кремля Сєргєєм Івановим: "Російське військово-історичне товариство", "Архангельський ЦПК" і "АГД Даймондс". Цей проект,  створений скульптором Денисом Стрітовічем, також отримав схвалення Міністерства закордонних справ РФ.

Скульптура являє собою триметрову стелу, розділену наскрізним розломом, що за формою нагадує лінію фронту між СCСР і Фінляндією у період Зимової Війни. За словами організаторів заходу, ідея створення й встановлення поблизу міста Кугмо пам'ятника червоноармійцям зародилася після того, як архангельські пошуковики під час експедицій на території Фінляндії у 2018 році знайшли місце загибелі 169 бійців 9-го окремого лижного батальйону. Майже всі вони (за словами дослідників — 146 вояків) вже перепоховані в Архангельську на Іллінському військовому цвинтарі, адже були вихідцями саме з цього міста.

У свою черги зауважимо, що такими діями Московщина вкотре демонструє, що міжнародно визнані державні кордони не є перепоною для встановлення власних імперських міток у контексті сфальшованої кремлівською пропагандою історії Другої світової війни. Адже відомо, що червоноармійці 9-го окремого лижного батальйону (всього — 601 осіб) мали на меті не стільки допомагати оточеним побратимам із 54-ї стрілецької дивізії, скільки йти у наступ по лінії Кугмо-Каяані-Оулу, проте успішні дії фінляндської армії завадили цій авантюрі. Наразі встановлення монумента полеглим бійцям є ніяким не вшануванням їхньої пам'яті, а показом того, що Кремль вважає країну-сусіда своєю втраченою, однак не забутою територією, яка колись може знов відчути всі принади окупації.

 

© Денис КОВАЛЬОВ