Млявість Європи на беззаконня у Білорусі провокує Кремль діяти рішучіше

Керівництво Євросоюзу вкотре продемонструвало свою безмежну стурбованість стосовно знущань так званих правоохоронців над мирними громадянами. На цей раз мова йде про поодинокі заклики з Брюсселю до Аляксандра Лукашенкі припинити вчиняти насилля щодо тисяч протестувальників, незгідних із результатами цьогорічних президентських виборів. Систематична пасивна реакція дає привід Кремль реалізувати власний "білоруський сценарій".

Таку думку нещодавно висловив колишній міністр закордонних справ Естонії, а нині депутат Європарламенту від Партії реформ Урмас Пает. За його словами колективні органи Єдиної Європи мусять втрутитися в ситуацію та запобігти масовим репресіям у Білорусі. Адже щоденне зволікання провокує владу РФ тиснути на очільника сусідньої країни з метою її подальшого загарбання за прикладом Криму.

«Зараз вже слід не просто говорити, але дійсно запроваджувати санкції відносно тих конкретних осіб, які відповідальні за політичні репресії, фальсифікацію на виборах і насильство на вулицях. Тобто стосовно Аляксандра Лукашенкі та його оточення. Уряд ЄС має вимагати проведення нового, чесного волевиявлення під наглядом міжнародних спостерігачів, адже результати останнього ми ніколи не визнаємо», — зазначив естонський дипломат.

Одночасно треба мати на увазі імперські амбіції Кремля, що після анексії Криму і розв'язання війни на Донбасі готовий взятися за окупацію Білорусі. «Путінський режим за жодних обставин не допустить зміну владу у Білоусі й зменшення впливу на неї, тому, швидше за все, ми побачимо інспірований внутрішній конфлікт, вивішувати який на допомогу "братньому народу" вкотре прийдуть російські війська», — спрогнозував ситуацію Урмас Пает. Він наголосив, що керівництву ЄС необхідно попередити цю можливу загрозу, інакше наслідки боляче вдарять по всьому континенту: від Лісабону до Гельсінкі й Софії.

 

© Данило КАТРАНИК