Грузини відзначили День відновлення незалежності

Вчора, 9 квітня, народ Грузії відзначив День відновлення незалежності та згадав жертв жорстокого розгону мирної багатотисячної демонстрації в 1989 р. в центрі Тбілісі. В історію цей день увійшов як "кривава неділя", а тому став переломним для сучасної незалежної Грузії.

Представники керівництва країни, різних політичних сил, зарубіжні гості, прості громадяни Грузії приходять у цей день до Меморіалу жертвам трагедії, приносять квіти, запалюють свічки. Данину пам'яті загиблим цього дня віддали президент Георгій Маргвелашвілі і прем'єр-міністр Іраклі Гарібашвілі - вони поклали квіти до Меморіалу жертв 9 квітня біля старої будівлі парламенту в Тбілісі у зв'язку з трагічними подіями 26-річної давнини.
«Пролита тут в 1989 р. невинна кров патріотів через 2 роки відбилася в "Акті незалежності Грузії". Природно, що ми щороку будемо шанувати пам'ять людей, які захищали тут майбутню державність, і ми дякуємо їм за внесок, який приніс Грузії незалежність», - заявив Президент Грузії.
За сформованою традицією в цей день мешканці Тбілісі в пам'ять про загиблих засипають тюльпанами сходи, що ведуть до будівлі колишнього парламенту. Нагадаємо, що силами військ Міністерства оборони СССР із застосуванням сльозогінного газу, саперних лопаток і важкої техніки 9 квітня 1989 р. у Тбілісі загинули 20 людей, більшість з яких жінки, більшість з яких жінки, і тисячі людей були отруєні газом.
Що стосується проголошення незалежності, то 1-ша незалежна Демократична Республіка Грузія виникла після розпаду Закавказької Федерації: 26 травня 1918 р. демократичний уряд Грузії на чолі з Ное Жорданія проголосив незалежність країни. Як незалежна держава Демократична Республіка Грузія проіснувала до весни 1921 р.
Національно-визвольний рух на чолі з майбутнім президентом Грузії Звіадом Гамсахурдія і Мерабом Костава набрав особливої активності з кінця 1980-х рр. У період з 1988 по 1989 рр. в Тбілісі пройшла безліч акцій протесту, одна з яких обернулася "кривавою неділею". Рівно через 2 роки, 9 квітня 1991 р., лідер національного руху Звіад Гамсахурдіа оголосив про відновлення незалежності Грузії на підставі "Акту про оголошення Незалежності 1-ї Республіки Грузії від 26 травня 1918 р.". Це рішення було прийнято на підставі проведеного 31 березня 1991 р. всенародного референдуму, в ході якого переважна більшість населення Грузії висловилося за проголошення незалежності і вихід Грузії зі складу СРСР.

 

© Іраклі АНДРОНІКАШВІЛІ