У Сінімяе відбувся щорічний злет естонських легіонерів

Щороку в останню суботу липня в естонському селищі Сінімяе проходить злет ветеранів легіону 20-ї естонської дивізії Ваффен-СС, яких у країні офіційно іменують борцями за свободу Естонії. Цього року зліт був менш численним, ніж торік. Менше було як самих ветеранів, так і їхніх молодих шанувальників з Естонії та інших Балтійських країн, які зазвичай приїжджали на такі заходи.

Як і у попередні 2 роки, перед початком офіційного мітингу біля меморіалу загиблим естонським легінерам у Сінімяе, увінчаного великим металевим хрестом, естонські ветерани та молодь відвідала інший меморіал, який розташований біля підніжжя Синіх гір - братську могилу совєцьких воїнів - росіян, українців, білорусів та естонців. Військовослужбовці Іда-Віруського піхотного батальйону поклали вінок з написом: "Естонський народ пам'ятає полеглих воїнів-героїв!" естонською та російською мовами. Через деякий час молодь, ветерани та естонські військовослужбовці поклали такий самий вінок і біля меморіалу легіонерів 20-ї дивізії Ваффен-СС.
Під час мітингу лунали патріотичні промови та антикремлівські гасла пов'язані з останніми подіями в Україні. Представники молодого естонського патріотичного покоління говорили про необхідність захищати Естонію від московської військової загрози. Емоційним був виступ депутата естонського парламенту від "Консервативної народної партії Естонії" Яака Мадісона, який підкреслив історичну паралель між подіями 71-річної давнини та війною на Донбасі як боротьбу за незалежність від Кремля. Традиційно вітав присутніх і колишній парламентарій Трівімі Веллісте.
"Свіжий струмінь" у проведення злету естонських ветеранів Ваффен-СС внесли приїжджі російські націоналісти, які поклали до підніжжя меморіалу естонським легіонерам вінок із написом "Слава героям!". Представники РФ зазначили, що путінський режим є спадкоємцем Сталіна, а тому вони виступають за єдність усіх націй у боротьбі з новітнім більшовизмом.
Присутній на мітингу старійшина Вайвараського повіту Вейкко Лугалайд розповів, що на його території встановлено понад 20 різних пам'ятників: "Пам'ятники встановлено на честь різних людей, різних подій. Є меморіал, біля якого зараз проходить мітинг, внизу під горою - меморіал совєцьким воїнам, неподалік встановлені пам'ятні камені на місці, де у нацистському концтаборі утримувалися естонські в'язні. По відношенню до цих пам'ятників ми намагаємося бути толерантними з історичної точки зору. Все, що було в нашій історії, то було, і нічого тут не поробиш. Ми живемо на багатостраждальній естонській землі, де страждали наші батьки та діди, вони виборювали нашу незалежність власною кров'ю. Тому, встановлені у Сінімяе пам'ятники різним людям мають по-різному важливе значення. Я кожного разу кажу з цього приводу: з пам'ятниками воювати немає сенсу, а є сенс поважати людські почуття".

 

© Євгеній КАПОВ