Марш фінських націоналістів закінчився сутичкою із поліцією

Минулої неділі, 2-го  серпня, у столиці фінляндської провінції Кескі-Суомі, місті Ювяскюля, відбулась акція націоналістів з організації "Kansallinen Vastarinta" проти урдової політики мультикультуралізму. У ході, організованого маршу та мітингу взяло участь близько 50 осіб. Спочатку захід проходив спокійно, проте в другій половині дня акція перемістилася в центр міста Ювяскюля, де на учасників правого маршу здійнисли напади анархісти та прихильники політики мультикультуралізму. За свідченнями очевидців, агресивно налаштовані активісти як з лав націоналістів, так і з боку ліворадикалів буянили також в місцевому універмазі "Sokos".

Пізніше, аби зупинити розгортання сутички, до бійки долучились місцеві правоохоронці, які не встигли вчасно зреагувати на дії анархістів. Поліціянти застосували сльозогінний газ та гумові палиці, завдавши побої 40 націоналістам та 10 ліворадикалам. Поліція міста Ювяскюля затримала близько 30 учасників акції, нині справа розслідується за статтями "масові заворушення" і "побої".

Міністр внутрішніх справ Фінляндської Республіки Петтері Орпо прокоментував інцидент в Твіттері: «Поліція взяла під свій контроль заворушення в Ювяскюля. Інцидент заслуговує осуду. Чекаю рапорту з докладним описом того, що сталося». В інтерв'ю газеті "Helsingin Sanomat" Петтері Орпо зазначив, що «інцидент в Ювяскюля є «наочним свідченням того, що радикальні організації піднімають голову у Фінляндії». За словами міністра внутрішніх справ Фінляндської Республіки, необхідно посилити контроль за діями радикалів як правого, так і лівого крила. У Поліції безпеки Фінляндії (фін. SUPO) повідомили, що знали про підготовлювану акцію націоналістів і були готові до можливих безладів та провокацій. За словами начальника прес-служби "SUPO" Юрі Рантала, «мова йде про маргінальні угрупування, які намагаються здійняти шум навколо "поблеми мультикультуралізму та імміграції" прикриваючись патріотичними гаслами».
Скандально відомий депутат від націоналістичної партії "Справжні фіни" (фін. Perussuomalaiset) Оллі Іммонен, який засудив урядову політику мультикультуралізму, навпаки підтримав марш націоналістів у місті Ювяскюля. Крім того, цього літа народний обранець-націоналіст продемонстрував власні світлини в оточенні активістів організації "Kansallinen Vastarinta" під час поминальної церемонії на могилі фінляндського патріота Еуґена Шаумана, що застрелив в 1904 р. російського генерал-губернатора Фінляндії Ніколая Бобрікова, чим викликав неоднозначну реакцію у фінляндському політикумі.

Провідні політики Фінляндії, тим часом, вимагають оцінити законність дій націоналістичної організації "Kansallinen Vastarinta". Депутати фінлянндського парламенту соціал-демократ Ееро Гейнялуома, центристка Сіркка-Лііса Анттіла та представник "зелених" Пекка Гаавісто вважають, що необхідно засудити насильство з боку "правих екстремістів" і розібратися в його причинах не тільки по подіям у Ювяскюля. Крім того, вказані народні обранці вимагають від міністерства юстиції Фінляндської Республіки розібратись, чи відповідає фінляндським та європейським законам діяльність націоналістичної організації, яка застосовує насильство і чинить опір поліції. Лідер націоналістичної партії "Справжні фіни" як міністр зовнішніх справ Фінляндської Республіки Тімо Сойні, зі свого боку, засудив "насильство в будь-якій формі".
Тим часом, проведене державною телерадіокомпанією "YLE" опитування, стало шоком для політиків, що підтримають урядовий курс мультикультуралізму. Виявляється, що корінні мешканці Фінляндської Республіки найбільш прихильні до сусідства із людьми з обмеженими можливостями і проблемною молоддю ніж до мусульман та чорношкірих мігрантів. Фінляндці не хотіли б бачити поруч зі своїм будинком мечеть, гуртожиток для одностатевих пар чи пункт обміну шприців для наркоманів. Ось вам і політика толерації!

 

© Калєв КОРПІНЕН