75 років тому закінчилась Зимова війна

Сьогодні, у центрі фінської столиці Гельсінкі, біля монумента маршала Маннергейма, пройшли урочисті заходи з нагоди 75-ї річниці закінчення Зимової війни між СССР та Фінляндською Республікою. На святкових урочистостях були присутні не тільки президент республіки, урядовці, депутати парламенту, а й пересічні громадяни, ветерани тієї жахливої війни та онуки відомого снайпера Сімо Хяюхя.

Святкові урочистості розпочались зранку, ще до сходу сонця, на головному військовому цвинтарі у Гельсінкі. Біля кожної могили загиблих воїнів на фронтах Зимової війни запалили свічки, а на могилу маршала Маннергейма було покладено вінок. Після чого на площі Касарміторі, на місці майбутнього монументу героїв Зимової війни, відбулось закладення першого каменю. У заході взяли участь президент Саулі Нійністьо, спікер парламенту Ееро Хейналуома, прем'єр-міністр Олександр Стубб, міністр оборони Карл Гаґлунд міністр культури Піа Війтанен, мер Гельсінкі Юссі Паюнен, ветеран Сакарі Сіппола та скульптор майбутнього монументу Пекка Кауганен.
Як зазначив скульптор Пекка Кауганен, в даний час він працює над книгою “Світла пам'ять героїв Зимової війни” очікуючи надходження сталі з Швеції та Німеччини для майбутнього пам'ятника, який буде встановлено в рамках святкування незалежності Фінляндії в 2017 р.
Історична довідка: в ніч з 12 на 13 березня Фінляндія і СССР підписали мирний договір, за умовами якого Фінляндія погоджувалась продовжувати вести військові дії проти Червоної Армії, а також, відмовлялась на користь СССР від частини своєї території: в оренду на 30 років було віддано півострів Ганко, Карельський перешийок із містом Вііпурі (Виборг), Виборзька затока з островами, західне і північне узбережжя Ладозького озера. Совєцько-фінська Зимова війна тривала всього 105 днів у період від 30 листопада 1939 р. до 13 березня 1940 р. За цей час СССР втратив понад 722 тис. осіб вбитих, поранених і обморожених, а 17 тис. осіб зникли безвісті. Зимова війна була неспровокованою агресивною загарбницькою наступальною війною СССР проти Фінляндії з метою окупації та подальшої анексії цієї невеликої скандинавської країни у рамках зовнішньополітичної доктрини під час Другої світової війни.

 

© Денис КОВАЛЬОВ