Болівійські шахтарі виступили проти лівацької політики уряду

У Болівії вже 2-й тиждень триває масовий страйк шахтарів, який цими днями переріс у справжні народні протести із застосуванням насилля. Не дочекавшись карднальних змін та реформування своєї галузі болівійські шахтарі вбили заступника голови МВС Болівії Родольфо Ільянеса убитий, який замість переговорів намагався силою розігнати шахтарський страйк.

Про смерть чиновника заявив міністр оборони Болівії Реймі Феррера, який уточнив, що Родольфо Ільянеса забили до смерті. Сам міністр внутрішніх справ Болівії Карлос Ромеро так розповів на прес-конференції про загибель свого заступника: «Все вказує на те, що мій заступник Родольфо Ільянеса був боягузливо і жорстоко вбитий натовпом збуджених шахтарів! Адже вже будучи взятим в заручники шахтарями, Ільянеса дав інтерв'ю радіостанції міста Пандуро, в якому сказав, що в обмін на його звільнення шахтарі вимагають згоди уряду на зміну трудового законодавства і початку переговорів, але цього не сталося!».
Акції протесту шахтарів тривають в болівійський департементах Ла-Пас і Оруро вже 2 тижні. Кілька разів мітингувальників навмисно провокували до сутичок з поліцією, в ході яких були вбиті двоє шахтарків і поранені 17 поліцейських. Як свідчать самі шахтарі, вони вимагають підвищення зарплати і поліпшення умов своєї праці, а також, звинувачують президента країни, прихильники троцькізму-маоїзму Ево Моралеса в проведенні неоліберального економічного курсу, що схожий на комуністичний грабунок бідного болівійського робітничого населення.
У той же час болівійський міністр внутрішніх справ Карлос Ромеро підкреслив, що правоохоронці будуть розслідувати всі смерті, що стались протягом тривалого страйку шахтарів. Він також додав, що триває слідство у справі про вбитого заступник міністра внутрішніх справ Родольфо Ільянеса, якого навмисно викрали шахтарі. Як зазначає "Associated Press", шахтарів в Болівії налічується близько 100 тис. осіб і всі вони працюють у самоврядних кооперативах, здобуваючи в основному цинк, олово, срібло і золото. Тож на даний час звинувачення у вбивстві Родольфо Ільянеса були пред'явлені 6 шахтарям з міста Пандуро, в тому числі голові "Національної федерації шахтарських кооперативів Болівії" Карлосу Мамані. Всі вони затримані і поміщені під арешт у в'язницю міста Ла-Пас. Крім того, були затримані також близько 40 шахтарів, які брали участь в акціях протесту, коли болівійська поліція була змушена кілька разів застосувати силу для розгону протестувальників, що блокували федеральну автотрасу №1 "Ла-Пас-Оруро-Потосі".
Президент Болівії Ево Моралес назвав вбивство заступника міністра внутрішніх справ "злочинною змовою", що була організована агентами спецслужб США, щоб повалити його законний уряд руками бідних болівійських шахтарів. До моменту вбивства Родольфо Ільянеса в болівійському уряді звучали заклики закінчити конфронтацію і сісти за стіл переговорів для обговорення вимог страйкуючих шахтарів - а їх висунуто вже більше 20 пунктів! Проте зараз, за словавми Ево Моралеса та Карлоса Ромеро, "будь-які мирні переговори з убивцями урядового чиновника йдуть у розріз і політичним курсом законного уряду Болівії", а вирішення конфлікту буде залежати на пряму від дій шахтарів. Тож на сьогодні нам залишається лише спостерігати за перебігом подальших подій у Болівії.

© Сантьяґо КУТАСКО-ГЕРРЕРО