Фінляндію охопила анти-расистська істерія

Минулими вихідними містами Фінляндської Республіки пройшла велелюдна акція протесту проти расизму, неофашизму, неонацизму та насильства під назвою "Peli Poikki". Так в суботу 24 вересня пообіді в центрі столиці Гельсінкі зібралось понад 15 тис. осіб з анти-расистською та пацифістською символікою та гаслами спрямованими на "викорінення" нетерпимості у фінляндському суспільстві.

За повідомленнями фінських ЗМІ, демонстранти також вийшли на вулиці міст Куопіо, Тампере, Йоенсуу, Лагті, Турку, Вааса та Оулу. Так, у столиці провінції Похйойс-Саво, Куопіо в акції проти расизму та неонацизму взяв участь сам прем'єр-міністр Фінляндської Респубіки Юга Сіпіля з партії "Центр", який пообіцяв містянам, що уряд внесе необхідні поправки в законодавство країни, пов'язане з екстремістськими організаціями. Тим часом у поліції Тампере повідомили, що під час місцевої демонстрації було затримано 3 людини у спробі спровокувати насильницькі дії. У столиці Фінляндії кульмінацією анти-расистської велелюдної демонстрації стали виступи політиків і музикантів на Сенатській площі, зокрема, виступ мала колишній 11-й президент Тар'я Галонен.
Варто повідомити українських читачів, що акція проти расизму і насильства була організована після подій двотижневої давності, що мала місце на вокзальній площі у центрі Гельсінкі, коли молоді радикали-націоналісти побили перехожого хлопця, прихильника антифашистських угруповань та лівацьких ідей, який через кілька днів він помер у лікарні. У гельсінській поліції проти винуватців одразу порушили карну справу, а приналежність можливих вбивць до радикальних націоналістичних організації, серед яких і "Фінський націоналістичний спротив" (фін.  Suomen kansallinen vastarinta) та "Воїни Одіна" (англ. Soldiers of Odin), поставило на порядок денний політичної дискусії проблему заборони діяльності таких організацій, за що борються більшість народних обранців фінляндського парламенту. Група депутатів Едускунти підписала законодавчу ініціативу, спрямовану на викорінення расизму у фінляндському суспільстві. Серед тих, хто підписався є представники всіх представлених в Едускунті політичних партій. Така депутатська ініціатива, зокрема, пропонує заборонити організації та іншу організовану діяльність, які пропагують расистську ідеологію (неофашизм, анти-мігрантську риторику, неонацизм). Також пропонується криміналізувати членство в таких організаціях та участь у подібній діяльності. У свою чергу міністр юстиції Фінляндської Республіки Ярі Ліндстрьом від націоналістичної партії "Справжні фіни" скептично налаштований щодо внесення такого роду змін до законодавства. На його думку, проблема полягає у існуючому для Фінляндії досвіді 1930-х рр., адже заборона екстремістських організацій та їхньої символіки є проблематичним з юридичної точки зору без реальних на те підстав.

 

© Калєв КОРПІНЕН