Легітимність виборів лідера автономної Ґаґаузії під сумнівом

Цієї неділі, 22 березня у Автономному територіальному утворенні Ґаґауз-Єрі мають відбутись вибори голови уряду (башкана Ґаґаузії), легітимність яких уряд Молдови ставить під сумнівом. Як зазначають молдовські урядовці та народні депутати, невідповідності в даних місцевої виборчої комісії і ЦВК Ґаґаузії про кількість виборців в автономії можуть поставити під сумнів легітимність виборів голови автономного уряду - Башкана Ґаґаузії. Такої думки дотримуються представники Центральної виборчої комісії Республіки Молдова, а також деякі політичні аналітики в Кішінеу.

За даними ЦВК, у Ґаґаузії проживає трохи більше 130 тис. громадян з правом голосу. При цьому у місцевої виборчої комісії є дані лише про 106 тис. виборців. У ЦВК Республіки Молдова занепокоєні цією ситуацією, але молдавське законодавство не дозволяє їм втручатися в електоральний процес Автономного територіального утворення Ґаґауз-Єрі.

Деякі молдовські аналітики та народні депутати також вважають, що ця ситуація може позначитися на підсумках виборів голови автономного уряду - Башкана Ґаґаузії, і спровокує нову хвилю сепаратизму в країні, яка буде підігріватись кремлівською пропагандою щодо уявних утисків "демократичих виборів" у Ґаґаузії молдовською владою. Зокрема, політичний аналітик Оазу Нантой в інтерв'ю інформаційному порталу "NOI.md" зазначив, що це типова ситуація для ґаґаузької автономії, коли там беруть на себе певні обов'язки, однак без ясної методології та юридичної бази виникають конфузи, через це можуть з'явиться різні інтерпретації та спірні ситуації. У виборчій комісії Ґаґаузії кажуть, що врахували повністю місцеве законодавство.

Натомість, голова ЦВК Ґаґаузії Валентин Кара заявив, що відповідно до закону списки виборців на території Ґаґаузії складають місцеві органи влади. Дана норма прописана в законі і тому, відповідно, ЦВК Ґаґаузії керується цією нормою. Валентин Кара підкреслив, що представлені списки майже 105 тис. виборців, плюс, відповідно до закону про вибори Башкана Гагаузії, був прописаний ще один резервний відсоток.

Вибори голови автономного уряду - Башкана Ґаґаузії відбудуться вже цієї неділі, 22 березня. Голова автономії вважається обраним, якщо набере більше 50% голосів виборців.

 

© Ніколай ПЕСКАРУ