"Гетьман" Кармазін: блюзнірство чи шизофренія?

Остання блазенська вихватка Юрія Кармазіна наробила багато шороху. Новий "Гетьман всія України", а точніше — кількох з 700 козацьких "військ", мало того, що пустишка так ще й грається з усілякими "Всєвєлікімі". Можна було б позбиткуватися, але тема ролі козацтва у сучасній Україні постійно викликає дискусії...

А ще ця вихватка стала свідоцтвом справжньої кризи українського козацтва! Лубочність, шароварщина (у найгіршому розумінні цього слова), показуха  головні його риси на сьогодні. На Московії так зване "казачєство" відіграє досить помітну роль у громадському житті. У них там теж розкол тільки пролягає у дещо іншій площині: на "природніх" та "ряжених". "Ряжені" труться біля РПЦ, виконують поліцейські функції, виступають за самодержавіє, воюють на Донбасі проти українців та закликають до "хрестового походу" проти Заходу. Тому і мають підтримку з боку держави. "Природні" мріють про Незалежну козачу державу (Кубань, Донщина, Ставропілля), критикують "ряжених", дещо негативно ставляться до війни на Донбасі. Тобто, і ті, і інші беруть активну участь у громадсько-політичному житті РФ. Тому і мають всебічну підтримку Кремля.

До речі, і наше козацтво не гребувало грошиками "Кремлівської Стратегії", а тому у більшості своїй виявилося українським лише за назвою, на жаль. Суть же — прогниле українофобією малоросійство! Ну то таке... Головне звинувачення, адресоване до нашого козацтва  відсутність козацьких формувань на фронті. Так, окремі козаки воюють у складі деяких підрозділів ЗСУ, МВС та НГУ, але масового руху ми так і не дочекались. Хоча, як на мене, то козацькі паланки, курені, війська та коші мали б першими бути на Донбасі, а не пацанва з "Правого сектору". Дивно, але, як сказав тут мені один мій приятель, навіть гуртки радіотехнічної творчості більше бійців надали ЗСУ ніж козацтво. І це, нажаль, правда.

Практично всі реконструктори, яких я знаю по вікінг-фестам, з перших днів війни позаписувались добровольцями в армію та добробати, пішовши на фронт. А от циркачі з "кінних театрів", як жонглювали шаблями та батогами, продовжують своє жонглювання. У часи розквіту козацтва — це була окрема верства населення. Лицарі, не фігурально, а дійсно військовий стан, заняттям якого була виключно війна. Землю козаки отримували для прокорму та отримання грошей на зброю та спорядження. Податки вони теж не платили, бо сплачували "податок кров‘ю", тобто, військовою службою. Основною своєю задачею козаки бачили що?  Правильно, захист України та Української Церкви! Адже церкви, як головної ідеологічної підвалини національної самосвідомості українців.

Що зараз? — Та, власне, нічого. Нагайки, портупеї, папахи, мундири, іграшкові булови та шабельки... Я вже мовчу про окремих особин з генеральськими та маршальськими званнями, які взагалі профанують саму ідею козацтва і самоврядування. Менти та есбеушники відставні під плащиком козацтва, ліплять охоронні фірми, беруть під контроль лісництва і таке інше. Деякі патріотичні хлопці намагаються ще займатися виховною роботою з дітьми, але... Ну панове, при всій повазі, хіба це головна мала б бути задача козацтва? Що з тим всім робить? А хто його знає? — Єднатись, хоч навколо пенька, але єднатись і творити мілітарне козацтво, а не фейкове співочо-шароварно-нагайково-мундирне!

 

© Ярема ГАЛАЙДА