Чужий прапор перемоги

9 травня, як казали в російських новинах, діди перемогли фашизм. І як потім виявилось, зовсім не фашизм, а нацизм, і як виявилось ще пізніше із заяв КПУ, не зовсім перемогли, бо воінствующіє нєонацистскіє молодчікі знову підіймають голову. До недавнього часу в нашій країні ледь не офіційно використовувався червоний прапор як один із символів "9 мая", вивішувався на державних установах і ніяких нарікань не виникало, окрім тих нарікань, що виникали з боку націоналістів.

Якого власне дідька ми маємо святкувати в нашій країні перемогу під чужим прапором? Прапором, під яким колись знищили УНР і втоптали в чорну землю сотні борців. Чому свято не можна відзначити лише під національним прапором? Позаяк, якщо його не можна відсвяткувати під прапором держави, то в державі воно зайве. Друга світова війна не була війною класовою, великою соціалістичною (хоча у ній і зіштовхнулися сили двох найбільших соціалістичних режимів світу - ІІІ-го Райху та СССР), це була відверто війна націй за визволення, за панування або ж за гегемонію у Європі.
Керівництво СССР було набагато краще обізнане у питанні політичних технологій та управлінні масами, ніж тисячі інструкторів агітпропу. Яким би не був базисом економічний устрій, але війни ведуться між націями, а не між класами, тому і вигадали термін "Вєлікая Атєчєственная", але аж ніяк не "Вєлікая соціалістіческая". Війна починалась з совєцького денаціоналізованого технотрешу - під червоним прапором класової боротьби, з червоними петлицями і під Інтернаціонал, закінчившись майже у царській уніформі з погонами і золотими катушками на комірцях, під новий гімн "...сплатіла навєкі Вєлікая Русь..." з гвардійськими полками і маршалами на білих конях, що приймають парад. І червоний прапор не є аж ніяк символом нації, жодної з націй що брала участь у війні. Це символ радянського колективістського проекту, що мав на меті якраз денаціоналізований світ, світ безетнічних суспільств - тому, власне, за державний символ і обрали символ класовий, а не щось національне російське і так далі.
Червоний прапор є прапором ненаціональним, і більше того не є стійкою традицією використовувати прапори тогочасних політичних режимів при вшануванні військових дат. Чи уявляєте собі, якби хтось вивішував царські прапори з орлами і вензелями на честь 150-річчя перемоги у Бородинській битві у 1962 р.? - Отож! Використання совєцьких символів і робить дату совєцькою. Українці ніби стають ні до чого, і взагалі яка різниця, з чийого казана хлібати загальнодержавні щі, якщо скоро нації мають зникнути як такі (чи-то через прогрес, чи-то через перемогу ідей комунізму).

 

© Ярослав БОЖКО