Корабель без капітана або чому пішов Дмитро Ярош

Більше тижня українські ЗМІ та соцмережі одна поперед одної тиражують заяву про складання Дмитром Ярошем повноважень голови "Правого Сектору". Отже, скажемо чесно, "Правий Сектор" як політична сила почав дрібнитися відразу після Майдану, оскільки був ситуативним об'єднанням конкуруючих націоналістичних організацій, які через свої амбіції не змогли пливти в море української політики на одному кораблі.

Спершу вийшов "Патріот України", який заснував батальйон, а нараз вже полк "Азов". Потім вийшли амбітні унсовці, організувавши свій батальйон під назвою "УНСО" (131-й розвідбат). Після цього ядром "Правого Сектору" залишилася організація "Тризуб" імені Степан Бандери, до якої ще з Майдану пристала частина правих активістів і громадських діячів. Структурно організація ділилася на політичну партію "Правий Сектор" та її силове крило "ДУК - ПС", яке активно брало  і досу бере участь у війні на Сході. Керівником політичного крила був сам Дмитро Ярош, керівником силового - Анпрій Стемпіцький. Зауважимо, що останнього, крім націоналістів, ніхто не знає.

Після відходу "Патріота України" та "УНСО" в "Правому Секторі" точилися внутрішні конфлікти, суть яких полягала в баченні подальшої діяльності - продовження революції всіма можливими методами чи участь у війні та політичному житті держави. Сам провідник був прихильником останньої ідеї, через що серед радикальної частини "Правого Сектору" отримав глузливе прізвисько "напівпровідник". Фактично, це і стало причиною виходу Яроша з організації. Також не забуватимемо про те, що "Правий Сектор" є фактично політичною франшизою, і Ярош не мав ні авторитету ні впливу на багато осередків. Зважаючи на всі проблеми, конфлікт назрівав і було вирішено зробити конференцію всіх керівників проводу, осередків, запасних батальйонів. Конференція відбулася, і зараз розглянемо фінальні заяви.
Дмитро Ярош: "Як провідник, я несу персональну відповідальність за все, що відбувається в організації і не збираюся перекладати її на інших. Саме тому я не можу бути "весільним генералом" в "Правому Секторі". Тому я змушений відповісти відмовою на пропозицію очолити запропонований конференцією Провід та складаю із себе повноваження Провідника НВР "Правий Сектор", залишаючись націоналістом, державником і революціонером".
Провід НВР "Правий Сектор" (уже без Яроша): "Після проведення конференції окремі особи, керовані власними меркантильними інтересами, амбіціями і, можливо, зв'язками зі спецслужбами, зробили все, аби налаштувати Дмитра Яроша на невизнання рішень конференції й неприйняття революційної стратегії. Це коло осіб вже давно визрівало в рядах Руху, і, вдаючись до підлабузництва, інтриг, ширення пліток, намагалося впливати на його політику. Саме діяльність цих осіб призвела до такої ситуації, за якої Дмитро Ярош мусив скласти повноваження".
Отже, бачимо основні меседжі "державництво" - саме так себе позиціонував екс-провідник, за що неодноразово був звинувачений у "зраді". "Національна революція", можна сказати, третій Майдан, чи, не дай Боже, збройний переворот - позиція нового проводу НВР "Правий Сектор". "Весільний генерал" - цим, мабуть, Ярош пояснює свою останню роль в організації, коли, йдучи на проводі в радикалів, мусив робити заяви, типу "чистимо зброю" та, можливо, запропоновану йому роль "англійської королеви", яка нічого не вирішує, швидше виконує декоративно-представницькі функції.
Можна із впевненістю сказати, що "Правий Сектор" більше не готується до виборів, бо рейтинг Яроша - це рейтинг "Правого Сектору". Тож, без свого провідника "Правий Сектор" позбавлений будь-яких електоральних можливостей, які й без того були, чесно кажучи, не дуже. Чи наважиться новий революційний "Правий Сектор" на революцію зараз, чи зароблятиме симпатії та боротиметься з режимом акціями прямої дії, скоро побачимо. З впевненістю можу скати одне: "Правий Сектор" чекають великі проблеми, оскільки Ярош, єдиний, хто витягав їх після їхніх витівок. Тепер без підримки екс-провідника будь-яка акція прямої дії чи кримінал, типу подій в Мукачевому, обернуться переслідуванням або закриттям усієї організації, як терористичної. І суспільство це схвалить, на жаль...

 

© Михайло ВЕРХОВИНСЬКИЙ