Перемога метанарративу традиції

Ідея традиціоналізму, безумовно досі є терра інкогніта, однак його існування стає все більш актуальнішим на тлі оскомини, яку набили суспільству постмодерністи. "Ми не гомосексуалісти, але все до того йде" - написав колись Сергій Жадан, правдиво описуючи стан сучукркультури. Це стається з націями які відмовляються від Традиції - рано чи пізно, їх культура дрібніє, епохальні томи "Война и мир" змінюються на "Блєск і ніщєта підарасів"...

Реальний зміст Традиції і архаїчного суспільства перш за все у холістичній (цілісній) всеєдності речей. Пишучи про культуру пишемо про політику, пишучи про політику пишемо про філософію, пишучи про філософію натикаємось на алхімію. У цьому і сенс домодерності і всілякого суспільства Традиції : у кожній букві є Бог, отож усе одночасно є усім одночасно. Сучасне мистецтво відмовилось від глибокосенсного світогляду - на зміну цьому прийшла "рудиментарність", "залишковість", "фрагментарність". І цей стан речей так само антитрадиційний, разом з тим, він вже встиг усіх дістати. Смерть метанарративу (великої майже міфологічної ідеї) проголошена неомарксистами виявилась клінічною. Пацієнт одужує і йде знищувати кривдників.

Наступним метанарративом світового масштабу очевидно має стати метанарратив Традиції чи її похідних (ієрархічного суспільства, героїки, теоцентризму), що неодмінно веде до нового Середньовіччя. Хтось вірить у майбутні звірства Великої інквізиції, хтось знає, що зовсім не суворість готики характеризують Середньовіччя. Метанарратив Бога був ключовим для Середньовіччя - метанарративом майбутнього має стати метанарратив Традиції.

Світова політика вже почала нас радувати своїми скромними подарунками. Скоріше за все, Дональд Трамп не знає, хто такий Юліус Евола. Проте його знає радник Трампа Річард Беннон. Можливо Тереза Мей не знає, хто такий Рене Ґенон. Проте його знає Принц Чарльз, який дотримується традиціоналістських поглядів. Старий ("дивний новий") світ почав ламатися - і ми неодмінно знаємо, чому він не міг довго проіснувати.

 

© Ярослав БОЖКО