Естетика гуцульства

Полотно національної історії тнуть нитками міфів. Сьогодення - те місце, де вони зплітаються і в цьому плетивному русі творять суцільну тканину. Ткацтво, як і історія, подібне скоріше до магії, аніж до ремесла. З іншого боку, в кращі часи (зараз це не так) магія теж визнавалася за цілком звичне ремесло. Нас насправді значно легше здивувати, аніж пращурів...

Історія всього українського національного руху в масовій свідомості починаючи з 1960-х рр. наскрізь вишита лляними нитками, що пахнуть гірськими травами, бистрими карпатськими ручаями і терпким тютюном гуцульського виробництва. Саме цей український західний субетнос формував дискурс патріотичного середовища від самого прем'єрного показу "Тіней забутих предків". За цей час гуцули стали частиною масової культури, що безумовно негативно відбилося на їх образі. На жаль, але між бійцем ОУН в "Чорній птасі з білою ознакою" і персонажем "Останнього москаля" менше сотні років. Але чим ця невеличка група привабила цілу плеяду видатних і низку зовсім посередніх особистостей?
Гуцули - це безумовно міф! Невеличка історія про велику енергію в маленьких людях. Од них людям пахне казкою і кров’ю. Згадуються довгі топірці-бортки в мозолястих руках вівчарів. Традиція носити зброю, що властиво, і робить нас українцями. Традиція її використовувати - людьми. Гуцул вихоплює бортку, коли хтось посміє поставити свого топірця вище од його власного. Лише дай мені зброю, і я тут же розкозакуюся. Я буду ходити з нею до дівчат і офіційних установ. Я не одпущу її. Зброя робить людей іншими. Її містика - це містика життя, яке грає на лезі, що може завдати смертельного удару. Гуцулам зброю давали тоді, коли приймали до дорослого гурту. Вони не відпускали її до самої смерті.
Гуцули - це сексуальність, загорнена в сувій потойбіччя. На цьому березі ріки стоїть Чугайстер. На іншому - рвуться пацьорки й гердани, падають з тонкою дівочої шиї намистини червоним дощем на траву, одсувається теплий кептар з розпашілих грудей. Є віра в безмежжя дикого кохання. "Тіні забутих предків" зображують все краще од найякіснішої в світі порнографії. Зайве затуляють сороміцькі приспіви коломийок. Маємо віру, що кохання, з прив'язкою не до етнографії, але до дикої гірської вдачі, потурбованої євангельським світлом, має місце не лиш на полонинах. Але шукають його тому, що це є те, чого не вистачає шукачам. Це не по Фрейду, це більше по Коцюбинському: «На дівочий голосочок: Як гуцула не любити, коли гуцул грає. На сопівці, на флоєрі й на тримбіті знає. Як задзвонит підківками, топірцем помечи, то у кождій пишні душці само серце скачи. Одзивається хлоп’ячий голос: Гоп, шіді-ріді, Марічко люблю тя, би тя другі не любили, гоп, шіді-ріді, бо порубаю тя». Голос лунає гірськими вершинами, і ще довго звуки ганяються наввипередки з тінями від піднятої над головою загрози од леза опришківської сокири.
В цьому немає сексизму, але є первозданна народна душа. У Ніцше є ідея про те, що до жінки треба йти з канчуком. Але тут не про це. Навіть навпаки. Тут про те, що загублене кохання має зуби. Воно здатно різати й тяти. Не треба батога аби йти до коханої. Треба зброї, аби захищати своє кохання. Тут не про Ніцще навіть. Тут скоріше про Йвана й Марічку. Без філософії. Але з ніжністю. Без нечистого. Але з "а я тебе ізгадаю та й раз на годину".
Гори воюють так, ніби тільки-то пристрастно любилися з ворогом. Колись мені доводилось слухати старого історика з Кріворівні. Він розказував про Олексу. Не Довбуша. Але того Олексу, який бив пана. А пан бив його жінку. А син його вбив пана. А пан вбив Олексу. А син вбив пана. Тоді син взяв бортку, кинув маржину та й пішов на полонинку. А там зібравши ватагу розбишак, зробив ряд злочинних дій, що призвели до міжетнічного конфлікту , що тривав протягом 200 років. Кажуть останнього панича вбили в другій половині дев'ятнадцятого століття. Щоправда з подачі галичанина на ймення Ромцьо Шухевича перерва у верениці боротьби тривала всього близько століття. Господи, дай мені зброю! Я буду її носити. І нікому не покажу. Ромцьо вже зробив все необхідне, мої руки незабарвляться кров’ю.
Робота коло овець не схожа до землеробства. Вона тягне подалі од рідної хати. Вона змушує палити похідну ватру і ночувати під зоряним небом. Ніякої романтики. Але промисел. Простий. Але небезпечний і надсакралізований. Розуміє це лише той, хто зривається з чорною овечкою на плечах з високої кручі, одламує ребрами шматки скелі, і крики його зливаються з меканням овець, теплих і живих, ніби камені на перевалах, яких бояться і називають мольфарськими та опришківськими. Гуцулки курили люльки, як це не робила жодна з українських жінок. До них вночі ходили мольфари, а вони тримали за поясом часник од зайвого приплоду. Чоловіки їх, бачачи дитину після довгого перебування на полонині мовчки брали в руку топірця і йшли до крайньої хати, де жив той, що розганяв хмари. І більше не верталися. Це не про зраду. Це про силу. Це про те, що сталь не перемагає містерію. Але вища за неї у своєму намаганні перемогти.
Для нас, степовиків, гуцули були образом кохання, сили і вічної боротьби. Ми вірили, що маємо воювати як вони. Нині полонини майже запустіли, а бортки не в моді. Міф залишився. Сьогодні хтось хоче спотворити його до Гоголівщини. Це не так і страшно. Жахає те, що ми самі нічого не маємо проти того, аби кров замінювати дешевим вином етнографії. В гуцулах було багато життя. За це ми їх полюбили. Але колись, коли в Холодному Яру оголосили про початок повстання, місцеві принесли цілу гору зброї і масово змобілізувалися супроти ворога.
Ми явно гірші за наших предків. Мало межи нас тих, хто здатен підняти зброю на супротивника. Але кожен може почати звикати до зброї. Носіть з собою ножа в учбовий заклад і на прогулянки. Звикніть до нього. Купіть собі рушницю з першої зарплати. Ви ніколи з неї не вистрелите. Але ви зможете подати її бійцю. Це перше, до чого нас мають навчити гуцули, якщо не навчили холодноярці. З іншого боку, гоноровий степняк не дасть нікому себе вчити І кохання його ніхто не змінить. Ніхто не покаже як вірити і ненавидіти. Тому просто робіть це так, як у вас виходить. Бажано навчатися цьому у предків. Все одно вийде все так само, як і у них.
Малоймовірно, що гуцули зможуть і зараз утриматися в позиції передових міфотворців. Тоді вже справа за нами, жителями сходу і центру. Але на то й воля Божа! Чим закінчу? А навіщо закінчувати? - Я почну... Слава Ісусу Христу! Навіки слава, най жиє!

 

© Андрій НЕСМИЯН