Від протекціонізму до вільного ринку

Сучасний консервативний рух відстоює вільну торгівлю та ринкову економіку, однак так було не завжди. На момент формування Консервативної партії (Торі) у парламенті Великої Британії вони дотримувалися протекціоністських поглядів, оскільки бажали захистити власного виробника та ринок від інтервенції сусідніх держав. Саме протекціонізм зміг врятувати британську легку промисловість та розпочати промисловий переворот, який перетворив Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії на "майстерню світу".

У XVII ст. Англія вирощувала сільськогосподарську продукцію, зокрема бавовну, та експортувала її закордон, отримуючи з цього прибуток, однак власних тканин майже не вироблялося. Вони завозилися з Нідерландів, які в цей період були на піку політичної та економічної могутності та мали розвинену мережу мануфактур, спеціалізованих на виробництві тканин. "Заздрощі" та бажання послабити торговельний вплив нідерландців в регіоні призвели до протекціоністських заходів які майже повністю обмежували вивіз британської сировини закордон, встановлювалося величезне мито для іноземних товарів, а на вивіз готової продукції легкої промисловості податок був майже скасований. Це стимулювало розвиток власних мануфактур та призвело до утворення національного ринку та започаткування промислового перевороту. З рештою Нідерланди конкуренції не витримали і Велика Британія здобула економічну, а згодом і політичну гегемонію в регіоні. І лише після того, як був сформований національний ринок, а промисловість розвинулася до конкурентного рівня англійці перейшли до вільного ринку. Але коли це було потрібно для захисту важливих галузей економіки консерватори завжди виступали за підтримання власного виробника. Наприклад за допомогою "хлібних законів" (1815-1846 рр.), які встановлювали мито на імпорт зерна більшість торі підтримували протекціоністський аграризм, гарантуючи економічну стійкість, самодостатність і підвищення заробітної плати для працівників сільського господарства. Й дотепер найнезахищеніші з точки зору конкурентоспроможності галузі господарства такі як: сільське господарство і видобувна галузь оберігаються державою від витіснення з ринку більш дешевими товарами конкурентами з-закордону.

Для України ця ситуація є досить актуальною, однак вона має свою специфіку. Після проголошення незалежності ми відкрилися для вільної торгівлі не підготувавши нашу промисловість до конкуренції в умовах світового ринку. Тепер машинобудування, легка промисловість та сировинна галузь абсолютно не здатні протистояти іноземним компаніям, які майже витіснили вітчизняного виробника з українського ринку. Вийти з ситуації, що склалася можна лише масштабним інвестуванням, яке потребує надзвичайно велику кількість коштів або ж можна підняти власну економіку просто "вставляючи палки в колеса" нашим конкурентам. Звичайно це не означає, що тепер ви не зможете купити собі ніяке авто крім ЗАЗу, цукерки крім "АВК" або "Roshen" та шкарпетки крім Житомир. Це означає створення для українських підприємств більш сприятливих податкових умов порівняно з їх іноземними опонентами, заохочувати їх виходити на загальнонаціональний ринок і лише після цього відкривати український ринок повністю для іноземних компаній, коли власний виробник твердо "стоїть на ногах". Тим самим шляхом пішли і британські консерватори. Лише зі створенням національного ринку та укріплення промисловості вони проводили політику фритредерства та відкритого ринку. А сучасна економічна політика консерваторів Британії, яка проголошує визнання державного втручання, але його мінімізація – це завершальний етап справи, яка була розпочата Торі у XVII ст. У нас немає такої кількості часу, однак ми маємо досвід британців, американців, японців, корейців, які пройшли шлях від протекціонізму до вільного ринку, від аграрної руїни до розвиненого пост-індустріального суспільства.

 

© Максим ЛИМАНСЬКИЙ