Брюнольф Пальмґрен — завжди вірний Вітчизні

Брюнольф Пальмґрен — останній фінський офіцер, який служив у військах СС (нім. Waffen-SS). Під час зустрічі з журналістами газети "Helsingin Sanomat" загартований у боях 70-річної давнини вояк наголошує: «Нас залишилося не так багато. Мені самому вже 94 роки. Більшу частину фінів, що служили у військах СС, становили парубки, які народилися у 1922 р.». Саме так, навіть у Фінляндії ветеранів Другої світової війни лишилося не більше сотні!

Брюнольф Пальмґрен закінчив школу навесні 1941 р., у період між двома совєцько-фінськими війнами. З випускного він повернувся додому ввечері, щоб вранці виїхати на поїзді у місто Вааса. Там на нього чекав пароплав "Bahia Laura", який відвіз майбутнього вояка СС у Німеччину. Чому ж новоспечений випускник захотів вирішив воювати залишити батьківщину і податися у заморську країну? «Весь фінський народ вважав, що Зимова Війна була несправедливою», — наголошує у розмові з журналістами Брюнольф Пальмґрен.  «Тоді почуття патріотизму опанувало всю країну. Зимова Війна всіх об'єднала для боротьби з Москвою».

Варто наголосити, що втрата Карелії не давала спокою фінам. Найбільше добровольців вирушило до Німеччини з Виборзької губернії, яку згідно з Московською мирною угодою передано влітку 1940 р. до складу СССР. Приблизно 40% фінів, що служили у військах СС, були парубками 16-19 років. Брюнольф Пальмґрен був членом "Охоронного Корпусу" (фін. Suojeluskunta), від командування якого дізнався, що Німеччина вербує фінських добровольців для проходження навчання: «Найбільше мене цікавило отримання доброї військової освіти. Мій батько вивчився в Німеччині на інженера у 1920-х рр., тому я ставився до Німеччини позитивно». Брюнольф Пальмґрен каже, що в той час він не мав уявлення про війська СС. Ставлення до німців було спочатку позитивним. Військова дисципліна німців вражала. «Поступово навчилися. Зрозуміли, що, якщо будеш упиратися, тебе почнуть муштрувати», — наголошує Брюнольф Пальмґрен.

Скажіть, які почуття Ви відчували, коли приносили військову присягу Адольфу Гітлеру?  «Насправді, я не відчував жодних почуттів. Це було свого роду церемонією. Для себе я вирішив, що це клятва в тому, що ми готові воювати проти комунізму». Брюнольф Пальмґрен входив до числа тих 20 фінів, які навчалися в Німеччині у відомій юнкерській школі СС у місті Бад-Тельц: «Там було дуже гарне навчання. Я назвав би її школою джентльменів. У ній навчали, в тому числі, і тому, як поводити себе з жінками». У навчальну програму школи входили й гірські лижі. Учнів відвозили на схили для навчання слалому. У Брюнольфа Пальмґрена досі зберігся документ про закінчення цієї школи. У ньому проставлені високі оцінки (нім.  ziemlich gut) з десяти дисциплін, таких як тактика, військова топографія, збройова справа, саперна справа. Випускникам школи привласнювали звання унтерштурмфюрера, тобто лейтенанта.

Брюнольф Пальмґрену згадує час, коли він служив у лавах СС, як "дуже цікаву подорож": «Звичайно, часто ми проклинали це місце. Але дисципліна є дисципліна. Згадуючи все це, я не шкодую ні про що. Наголошу, що про концентраційні табори ми нічого не знали, та й в газетах про них, звичайно ж, не писали». Фронтовик розповідає, що учнів школи возили для ознайомлення в концентраційний табір Дахау: «Це була пропагандистська поїздка. Вони хотіли показати, що євреям живеться добре. Там були величезні казарми, в яких вони спали».

Коли Брюнольф Пальмґрен служив у лавах СС, командування пропонувало для читання газету націонал-соціалістів "Völkischer Beobachter". «Це, звичайно, була пропагандистська газета. Пізніше, коли я повернувся до Фінляндії, зрозумів, який вплив справила на нас пропаганда»,  дивується старий фінський вояк. Він розповідає, що, повернувшись до Фінляндії то борючись на фронті ще протягом року, він був упевнений у тому, що Німеччина виграє війну: «Це гарний приклад того, як одностороння пропаганда впливає на людину, хоча й здається, що персона сам приймає рішення. Коли твердять і твердять весь час одне і те ж, це змушує повірити у слова». Повернувшись на Батьківщину, Брюнольф Пальмґрен став служити лейтенантом у фінській армії: «Відправили прямо на Карельський фронт. У мене виникли великі труднощі, тому що до цього я не прослужив у фінській армії ні дня».

Колишній офіцер військ СС досі зберігає кинджал з написом: «Meine Ehre heißt Treue! Це було нашим девізом, що перекладалось з німецької як "Моя вірність — моя честь!" І ми з честю виконали свої обов'язки на тій жахливій війні»На німецькому Східному фронті загинуло 256 фінських есесівців. Ті з них, які вижили у боях з Червоною армією, повернулись як і Брюнольф Пальмґрен у Фінляндію. Згодом вони були розподілені у різні військові формації фінської армії. Останні дні війни у Карелії та Лапландії не перенесли 113 фінських добровольців СС. Нині вони поховані у себе на батьківщині як хоробрі герої.

 

© Ярмо ГУГТАНЕН