Чи розколить Венесуела групу БРІКС?

Кризова ситуація в Венесуелі поглиблює розкол всередині групи, відомої як БРІКС (англ. BRICS), де переважна більшість країн-учасниць (РФ, КНР, Індія та ПАР) висловлює підтримку диктаторському режиму Ніколаса Мадуро. Бразилія, яку нещодавно очолив консерватор і панамериканіст Жаїр Болсонару, єдина з-поміж них виступає протектором самопроголошеного президента Хуана Ґуайдо. Ймовірно через цю розбіжність низка експертів ставить під сумнів проведення конференції президентів країн-учасниць BRICS, що має відбутися у місті Бразиліа 13-14 листопада цього року.

У тому, що стосується Венесуели, співвідношення сил в блоці виявляється 4:1. Спільними діями лідери комуністичного Китаю, РФ, Південно-Африканської Республіки та Індію займають позицію, протилежну бразильській. Сама ж Бразилія віднедавна приєдналася до табору США, різко виступивши з засудженням режиму Ніколаса Мадуро, який узурпувавши владу, тероризує венесуельський народ.

На відміну від уряду Жаїра Болсонару, у Пекіні, Москві, Преторії та Нью-Делі не тільки відмовляються визнати законним тимчасового президента Хуана Ґуайдо, але й гостро виступають проти будь-якого зовнішнього втручання у справи внутрішні суверенної Венесуели. Однак з останньою тезою можна посперечатись. Адже всім відомий факт збройної підтримки путінським режимом Ніколаса Мадуро, шляхом десантування у Каракасі сотні найманців з приватної військової корпорації "Вагнер", що засвітилась у війні на Донбасі та в Сирії.

Та якщо з КНР і РФ все зрозуміло — для них режим Ніколаса Мадура представляє вигідний інтерес, то з Індією і ПАР не так все просто. Пекін задешево скуповує венесуельську нафту, а Москва навпаки задорого постачає по той бік Атлантичного океану озброєння. Нью-Делі та Преторія, які також намагаються отримати з Каракаса певну вигоду, на початку цього літа виступили зі спільною заявою, закликавши обидві сторони конфлікту (Мадуро і Ґуайдо) до "пошуку політичного рішення", який, за їхніми словами, "є виключно прерогативою народу Венесуели".

На думку провідних експертів з питань розвитку Латинської Америки, блок держав BRICS варто сприймати за шлюб через розрахунок. Адже його члени не мають один з одним нічого спільного, але кожен з них, за виключенням Бразилії, докладають великих зусиль до того, щоб цей блок був наочним прикладом для інших країн, як слід і як можливо протистояти такий потузі, що її на планеті представляє США зі своїми союзниками. Перехід нового бразильського президента під крило Вашингтона лиш підтверджує слабкість такої штучної структури як BRICS, яка була не готова до свого роду демаршу одного зі своїх учасників.

В умовах зовнішньої політики Бразилії, запропонованої Жаїром Болсонару, відмінності між кранами-членами БРІКС стали проявлятися особливо чітко. Новий бразильський президент не має ні найменшого інтересу до Індії та Південної Африки, яких не вважає достойними партнерами. Крім того, він неоднозначно ставиться до Китаю, чиїх лідерів визнає останніми тиранами на планеті, що знущаються з власного народу через багаторічний комуністичний експеримент.

Що ж стосується РФ, то цю країну Жаїр Болсонару розглядає як стратегічного конкурента свого найближчого партнера — тобто США. Попри антиліберальну демагогію очільника Кремля і "православні скрєпи" напоказ, бразильський президент не зацікавлений йти на співпрацю з кровожерливим путінським режимом, який до слова, спонсорує терор у сусідній Венесуелі. Для Жаїра Болсонару на сьогодні є головним налагодити тісну співпрацю тими країнами, де цінують та плекають християнські цінності, консерватизм і традиції, а саме з Аргентиною, Чилі, Італією, Колумбією ба навіть з Польщею.

За словами представників Індії та ПАР, бразильський уряд робить все можливе, щоб виключити венесуельську тему з порядку денного групи БРІКС. Сам Жаїр Болсонару планує зосередити увагу учасників майбутньої конференції на таких темах, як технології, цифрові інновації, боротьба з тероризмом і відмивання грошей. Однак чим ближча дата проведення зустрічі лідерів країн-членів BRICS, тим ясніше, що Пекін, Москва, Нью-Делі та Преторія не дадуть заговорити важливий для них стан речей у знекровленій від мадурівського терору Венесуелі.

 

© Павло КОВАЛЬОВ