Анкара простягає руку дружби агресивній Москві

Енергетика і війна — основні теми новочасної співпраці між Туреччиною і РФ. Обидві країни налагоджують тісні партнерські відносини для зміцнення своїх позицій у Східному Середземномор'ї на противагу посиленню США на Близькому Сході. У розрахунках Москви та Анкари є також план взаємного визнання незалежності окупованих сепаратистських регіонів сусідніх держав — Грузії та Кіпру.

Про новий етап партнерства між Р.-Т. Ердоганом і В. Путіним цього тижня розповів колишній начальник відділу внутрішньої безпеки Генерального штабу Туреччини — полковник у відставці Унал Атабай. Він, зокрема, зазначив, що станом на тепер географічно і з точки зору енергетичних ресурсів Східне Середземномор'я і Близький Схід мають першочергове значення для обох країн, щоб мати можливість експлуатувати наявні природні багатства. Крім того, відставний полковник підкреслив, що для цього путінський режим навіть погодився визнати Турецьку Республіку Північного Кіпру.

«За моїми даними, після конфлікту між Ердоганом і Д. Трампом, у Кремлі побачили можливість використати Туреччину, щоб зміцнити свої позиції в Сирії. РФ розраховує отримати військову базу у Східному Середземномор'ї, можливо, на території Північного Кіпру в районі Карпас. Але для цього потрібне визнання цього державного утворення Москвою», — висловив свою думку Унал Атабай.

За даними колишнього начальника відділу внутрішньої безпеки Генерального штабу Туреччини, у Кремлі вже підготували пакет документів для обопільного визнання незалежності Абхазією і Турецькою Республікою Північного Кіпру. Можливо, уряд Туреччини також готовий до несподіваного кроку — визнати окремим державним утворенням непідконтрольний Грузії сепаратистський регіон. Але цьому можуть сприяти лише поступки з боку РФ у сфері енергетики та сирійського питання.

У свою чергу головний радник голови Республіканської народної партії й депутат Великих національних зборів Туреччини Ердоган Топрак вважає, що путінський режим просто прагне захистити свої інвестиції на Близькому Сході. «Газогін "Турецький потік" і військово-морські бази в Сирії — це той якір, що притягує РФ до Східного Середземномор'я. Він стане тяжчим тоді, коли "Газпром" отримає дозвіл побудову власного газосховища на 10 млрд. м³ у турецькій Фракії, як це склалося з атомною електростанцією "Аккую", що споруджує коропрація "Росатом" у провінції Мерсін», — заявив народний обранець.

Член Республіканської народної партії також нагадав, що після завершення Другої світової війни Кремль вимагав від тодішньої влади Туреччини створення власної бази в районі Босфорської протоки. Таким чином, Москва прагнула обійти Конвенцію Монтре (1936 р.) і наплювати на міжнародно схвалений турецький суверенітет над протоками з Чорного в Середземне море. Чи вдасться країні-агресору досягти бажаного результату цього разу, буде видно незабаром.

 

© Сайґи ОЗТЮРК і Емін ОЗҐЬОНЮЛ