Військовослужбовці повертаються до влади у Бразилії

Бразильська демократія переживає серйозні випробування з часу завершення диктатури у 1985 р. Чинний президента Жаїр-Мессіаш Болсонару, якому опоненти закидають авторитаризм і ультраправі погляди, вирішив привести до влади військових. На початку 2020 р. очільник держави оголосив про кадрові перестановки власного уряду, відмовившись від послуг партійних висуванців і політиків.

Кроки, які здійснює Жаїр-Мессіаш Болсонару, доволі передбачувані. Оскільки сьогочасне бразильське суспільство втомилося від багаторічної теленовели під назвою "Влада і корупція: заможна меншість проти збіднілої більшості". Пересічний виборець, як до слова і в Україні, хоче аби влада діяла, а не патякала язиком і просто імітувала діяльність задля порожніх і непотрібних рейтингів.

Водночас, варто наголосити, що впродовж 2010-х рр. державні інституції Бразилії пройшли значний процес зміцнення та реформації. Це, насамперед, простежується у функціонуванні Національного конґресу і судових інстанцій, які значно зміцнили свої позиції та натепер мають істотний вплив на деякі рішення президента країни, чого не було за лівоцентристів Луїза-Інасіу Лули да Сілви та Ділми Руссефф. Тому будь-які закиди на те, що Жаїр-Мессіаш Болсонару приводить у вищі ешелони влади армійців задля знищення конституційного порядку чергові побрехеньки лібералів, антифашистів і грантожерів.

Колишніх військовослужбовців чинний бразильський лідер розставляє на ті урядові посади, чия профільна діяльність у попередні роки зазнала кризових явищ. Скажімо, міністерство науки, технологій, інновацій та комунікацій очолює підполковник і єдиний бразильський космонавт Маркус-Сезар Понтеш, міністерство охорони здоров'я — лейтенант Луїз-Енрике Мандетта, міністерство інфраструктури — капітан Тарсізіу Ґомеш ді Фрейташ, а генерал армії Фернанду Ажеваду-і-Сілва (що є логічним) керує міністерством оборони.

Крім того, не буде зайвим зауважити, що бразильські військові в останні роки неодноразово заявляли про свою прихильність демократії, яку намагалися заплямувати корупційними схемами колишні урядовці. На думку аналітиків, армійська еліта країни має негласну домовленість із Жаїром-Мессіашом Болсонару. Так, військо продовжує бути гарантом безпеки та оборони країни, а президент не посягає на суверенітет дивними вчинками чи заявами, як, скажімо, пропозиція відкрити військову базу США неподалік бразильсько-венесуельського кордону, або ж спільна американсько-бразильська операція проти режиму Ніколаса Мадуро.

Відтак сам очільник Бразилії, який відслужив в армії у 1973-1988 рр. і вийшов у запас в чині капітана артилерії, готовий до усестороннього діалогу з колегами-військовослужбовцями. Тривале перебування Жаїра-Мессіаша Болсонару у різних самоврядних і державних органах влади (з 1989 по 2019 рр.) віддалила його від політичної та партійної еліти, яка намагалася ухвалити свій порядок денний після імпічменту Ділми Руссефф у 2016 р. Примітно, що він бачить підтримку в армії, яка, на відміну від досі корумпованих правоохоронних органів, користується неабияким авторитетом у пересічних громадян Бразилії, а отже — є важливим фактором у політичній програмі чинного президента країни, що йде правильним (правим) шляхом, котрий варто було б взяти за приклад теперішній владі в Україні.

І на останок про скандальні заяви Жаїра-Мессіаша Болсонару щодо прихильного ставлення до диктатури, які він оголошував ще бувши конґресменом: «У країні мають бути закон і порядок, адже якщо цього не буде, Бразилію швидко охопить анархія і кримінальні війни. Для підтримки перших двох демократія як система заслабка, а для придушення двох останніх саме диктатура видається мені надійним інструментом». Гадаємо, що будь-які коментарі з цього приводу є зайвими й просто недоречними, оскільки посівши президентське крісло вчорашній популіст змінив тон своїх виступів, але так само затято продовжує боронити власний народ від загроз зовні та всередині країни..

 

© Павло КОВАЛЬОВ