Військова традиція "Союзу оборони Естонії"

"Союз оборони Естонії" або "Kaitseliit" – військова потужність, що разом зі Збройними силами Естонії входить до Сил оборони Естонії. Він підпорядковується Міністерству оборони, його структура, діяльність, права та обов’язки регламентовані окремим нормативно-правовим актом – у "Законі про Союз оборони Естонії". Покликання об’єднання – підвищити обороноздатність шляхом залучення цивільних сил до військової підготовки.

Таким чином, вмотивованість та ініціативність рядових військового братерства зміцнюється консолідуючим фактором – бажанням збереження цілісності країни та відстоювання зовнішньополітичних інтересів держави. Головним символом військової структури є один із альтернативних варіантів національного герба, де зображений орел, що розкинув крила, в кігтях якого – меч та щит. На щиті, що тримає сталевого кольору птах – зображення дійсного герба республіки з трьома небесно-блакитними леопардами. М’язи військової міці, втілені в орлі, що сталево охороняють, стискаючи в руках зброю, інтереси Естонської держави. Добровольчий воєнізований підрозділ "Kaitseliit" став ідейним стрижнем щиту та меча Естонії.
Членом безпосередньо "Kaitseliit" може стати сумлінний та фізично розвинений громадянин Естонії віком від 18 років. За офіційною статистикою, членів бойових підрозділів налічується 15 тис. 500 осіб , а разом із тиловими організаціями та службами – 24 тис. 500 осіб. Структурно "Kaitseliit" поділяється на територіальні округи, відповідно до адміністративно-територіального поділу, їх нараховується 15. Згідно з місцем проживання, функціонує дружина, яка об’єднує активних учасників добровольчого руху. Вдома в сейфі у кожного добровольця або у сховищі місцевої ланки "Kaitseliit" зберігається власний арсенал зброї: М-14, гранатомет, снайперська гвинтівка, пістолет ТТ, пістолет-кулемет "Узі", протитанкові міни тощо. Авто, призначені для бойових дій, зберігаються в гаражах кваліфікованих водіїв-активістів, скористатися ними без потреби ніхто не зможе, адже вони марковані чорними номерами, а це оперативним чином стане відомо відповідальним особам організації. Щороку в наперед визначені дати члени "Kaitseliit" проходять ряд військових вишколів та тренувань для підтвердження та покращення бойових навичок володіння зброєю, щотижня – дружини організовують добровільні збори.

Проте, попри їх необов’язковість, бажання прийти виявляють усі, як стверджують рядові "Kaitseliit", адже атмосфера чоловічого братства, братства зброї, щораз занурює в архетиповість таких зібрань. Всім забезпеченням добровольців займається держава, виділяючи на це щороку значні суми з бюджету. Добровольці не отримують грошових винагород, але в рамках структури існує система заохочень – таких як: можливість підвищення у структурі ієрархії "Kaitseliit", специфічні відзнаки – медалі, ордени, грамоти. Командири всіх ланок – проходять спеціальну підготовку на базі армії.

"Союз оборони Естонії" ніколи не складе зброї перед обличчям військової загрози, а на відповідні команди добровольці реагуватимуть фізичною розправою державного зрадника. І це регламентовано естонським законодавством. Історія ключового суб’єкту обороноздатності сучасної Естонії лежить у двох часових відрізках. Без військової сили, здатної захищати – немає держави.

На жаль, історія була перервана 50-літньою окупацією СССР. Перший час існування лежить у буремний міжвоєнний період – 1918 р. пасіонарні естонці самоорганізувалися в партизанські загони задля арештів більшовиків та встановлення національної влади. Того ж року з партизанських об’єднань постала армія новоспеченої Естонії і вже одразу вона була повною мірою задіяна у Війні за незалежність. "Kaitseliit" протягом 1920-1930-хх рр. створив розгалужену мережу з широкопрофільною діяльністю, що включала військові табори, стрілецькі курси, регулярні спортивні конкурси, власний друкований орган – "Захищай свій Дім!", дитячі скаутські організації тощо. З совєцькою окупацією в 1940 р. разом із державністю була знищена діяльність і славнозвісного "Kaitseliit". Оскільки армія є життєво необхідною державі – з відродженням незалежності, новий пульс отримав "Союз оборони Естонії". Чинним та актуальним лишається статут об’єднання укладений ще в 1930-х рр. У відповідь на підвищення криміногенної ситуації в 1992, уряд легалізував зброю. Для того, щоб отримати дозвіл на бойову зброю – естонці можуть пройти спеціальний курс підготовки та вступити до "Kaitseliit". Випадків нецільового використання вогнепальної зброї майже не спостерігається.
Навколо військової потужності «Кайтселійту» з моменту заснування існувала потужна соціальна база, що забезпечує потреби різних категорій населення для оборони країни, серед дочірніх ініціатив: організація військових вишколів, військово-патріотичних, спортивних та культурно-просвітницьких заходів. В лавах військового формування існують жіночі та дитячі загони – здебільшого вони займалися організаційною роботою чи тиловим забезпеченням, проте всі члени "Kaitseliit" навчені сприянню ефективності військових дій.
Для дітей існують організації "Молоді орлята" та "Доньки Батьківщини". Учасниками можуть стати молоді люди віком від 8 до 18. За мету функціонування цих об’єднань ставлять виховання майбутнього покоління в ключі високих моральних цінностей та патріотизму. До участі заохочуються всі діти, що проживають на території держави, задля глибшого ознайомлення з національною культурою, мовою і традиціями. Подальша доля учасників зазначених організацій може реалізуватися наступним чином: чоловіки можуть вступати до воїнського "Kaitseliit", жінки – до "Naiskodukaitse", профілем зайнятості яких є: тилова служба забезпечення та сприяння – серед них медична, продовольча, інформаційна, пропагандистська та інші. Серед активних членів формування – багато колишніх військових. Зокрема, ветеранів локальних військових конфліктів.

За останній рік до "Kaitseliit" долучилося більше тисячі добровольців, що є рекордним із часів відродження. Деякі активісти воєнізованого об’єднання пояснюють цей феномен дестабілізацією військової обстановки в регіоні, а саме – кремлівською військовою інтервенцією в Україну.

 

© Полк АЗОВ