Що таке політкоректність?

Більшість європейців згадують 1950-ті рр. минулого століття як гарний час. Коли будинки були в безпеці, а люди не обтяжували себе замиканням дверей. Державні школи були, в цілому, відмінними, і проблемами вважалися такі речі, як розмови під час уроків і біганина по коридорах. Більшість чоловіків ставились із пошаою до жінок, як до справжніх леді, і більшість цих леді витрачали час і зусилля заради створення хороших домогосподарств, старанно виховуючи своїх дітей і допомагаючи суспільству волонтерською роботою. Діти виростали в повних сім'ях, і матері зустрічали їх біля будинку, коли вони поверталися зі школи. Розваги були чимось таким, від чого могла отримати задоволення вся сім'я...

Що ж трапилося? Якщо чоловік з 1950-х рр. раптово з'явиться в Західній Європі у 2000-х рр., він насилу зможе впізнати свою країну! Така людина буде піддаватися постійній небезпеці бути пограбованим, втратити свою машину через викрадення, або стати жертвою чогось гіршого, тому що він не привчений жити в постійному страху. Така людина минулого не буде знати, що не повинен з'являтися в деяких частинах міста, що його машина повинна бути не просто замкнена, а й оснащена сигналізацією, що йому краще не лягати спати, не закривши вікна і двері і не встановивши електронну систему безпеки.
Якби людина з 1950-х рр. взяла з собою і свою сім'ю, то він і його дружина, швидше за все, відправлять своїх дітей в найближчу державну школу. Коли вдень діти повернуться додому і розкажуть батькам про те, як проходили металодетектор, щоб потрапити всередину будівлі, як інша дитина давала їм "веселий білий порошок" і про те, як їх вчили, що гомосексуальність - це нормально і добре... Адекватні батьки прийдуть в шок від такого! А на роботі цей чоловік закурить, кине "привіт, красуня" своїй колезі, і розповість, як радий був дізнатися, що фірма призначила парочку кольорових на високі посади. Будь-яка з цих дій відразу ж викличе на нього догану. Все разом - і ця людина вже звільненина. Коли дружина піде в місто за покупками, на ній буде гарна сукня, капелюх, і, можливо, рукавички. Навряд чи вона зрозуміє, чому люди дивляться на неї і кидають услід образливі слова. А коли вся сім'я після вечері всядеться перед телевізором, вони навряд чи зрозуміють, як порнографія з журналів для дорослих з'явилася в ефірі.
Та якби вони тільки могли, ці люди з 50-х, то одразу ж повернулися б до свого часу і розповідали б про свою подорож в історію. Історію про націю, котра розклалася і деградувала з фантастичною швидкістю, менш ніж за півстоліття скотившись від найгарнішої країни в світі до країни третього світу, яка загрузла в насильстві, наркотиках і бруду. Падіння Риму в порівнянні з цим - різдвяна історія. Але як же так сталося? - За останні 50 років Західна Європа, як і свого часу Китай, Україна та Куба, підкорилися особливій силі. Ця сила - ідеологія! Саме вона прийшла на зміну традиційній культурі, саме ідеологія змінила її, спотворила, відсунула на другий план. І разом з ідеологією прийшли страх і руйнування. Східнвй Європі щоб оговтатися від наслідків комуністичного ладу, потрібно покоління. Якщо вона взагалі, звичайно, зможе відновитися після цього.
Ця ідеологія, яка захопила Західну Європу, найчастіше іменується "політкоректністю". Деякі люди сприймають її як жарт. А дарма. Вона убивчо серйозна. Вона прагне змінити практично всі правила, формальні і неформальні, які регулюють відносини між людьми і громадськими інститутами. Вона хоче змінити поведінку, думки і навіть слова, якими ми користуємося. В значній мірі це вже відбулося. Хто контролює мову - той контролює думки. Хто посміє зараз сказати "леді"?

 

© Друг АРІЙ