"Фолклендське питання" у відносинах США та Великої Британії

Важливим етапом формування "особливих" відносин між Лондоном і Вашинґтоном, які й сьогодні визначають характер міжнародної системи, став період правління Марґарет Тетчер у Великій Британії і Рональда Рейґана в США. Фолклендская війна 1982-го р., в ході якої проявилося політичне і військово-стратегічну взаємодію двох країн, стала яскравим проявом цієї "особливості".

Актуальність данного дослідження обумовлена ​​появою нових джерел, які раніше були недоступні науковому співтовариству, а сьогодні активно публікуються. Ця обставина вимагає додаткового аналізу нової інформації, що тягне за собою перегляд ключових історичних подій та їх ролі у взаємодії лідируючих країн, якими були і залишаються США та Велика Британія. В ході дослідження було проаналізовано британо-американська взаємодія, спрямоване на запобігання конфлікту, визначені методи вирішення конфліктної ситуації, а також вивчені зміни у зовнішній політиці країн. В період розвитку Фолклендської війни 1982-го р. і за підсумками її закінчення помітна переорієнтація Вашинґтона з політики лавірування між Аргентиною і Великої Британією на повну підтримку британських інтересів, а також, надання відповідної військової допомоги. Джерельною базою дослідження є резолюції ООН, дипломатичне листування, стенограми парламентських засідань, заяви і виступи представників британського і американського урядів щодо "Фолклендської проблеми". У процесі дослідження в науковий обіг були введені нові джерела, зокрема матеріали з електронного фонду Марґарет Тетчер, а також документи британського парламенту.

У роботі проаналізовано процес англо-американського зближення, визначені його передумови та наслідки в умовах Фолклендської війни. Активізація співробітництва Великої Британії і США щодо вирішення проблеми пов'язані з діяльністю близьких за політичними поглядами лідерів провідних держав НАТО: Марґарет Тетчер та Рональда Рейґана. На перших етапах Фолклендської війни адміністрація США намагалася грати роль посередника у врегулюванні суперечки між Буенос-Айресом і Лондоном. Однак з кінця квітня 1982 р., беручи до уваги ряд переваг підтримки Великої Британії, повідомлялося про рішення президента США припинити експорт зброї в Аргентину і обмежити надання їй кредитів. Рональд Рейган заявив про намір підтримувати Лондон в розв'язанні конфлікту, гарантував матеріальну підтримку британських збройних, в тому числі військово-морських сил, виключаючи пряме залучення США у війну.

Дипломатичне і військове співробітництво США з Великою Британією в ході активної фази Фолклендської війни в період з травня по червень 1982 р. проявлялося в оголошенні Вашинґтоном бойкоту всіх аргентинських товарів, постачання до Лондона військової техніки. США надали в розпорядження Великої Британії свою військову базу на острові Вознесіння у південних водах Атлантичного океану, а також військових радників. А вже 15 червня 1982 р. військові дії на території Фолклендських островів були закінчені, Лондон здобув впевнену перемогу над Буенос-Айресом. На 2360-му засіданні Ради Безпеки ООН конфлікт між представниками Аргентини і Великої Британії було врегульовано.

В ході аналізу британо-американських відносин в "Фолклендському питанні" автором було встановлено, що успішний результат війни спричинив за собою поліпшення двосторонніх контактів і підтримку урядом Великої Британії американської сторони в наступних міжнародних конфліктах. Аналіз раніше засекречених американських і англійських джерел дає можливість констатувати, що на першому етапі адміністрація США неоднозначно ставилася до вирішення конфлікту: впливова група політиків на чолі з Александром Гейґом підтримувала нейтралітет держави замість підтримки Великої Британії. На основі відкритих джерел було встановлено, що уряд Марґарет Тетчер, спостерігаючи за розколом в адміністрації США, передбачало варіант вибору Вашинґтоном нейтралітету в вирішенні питання і розглядало шляхи вирішення конфлікту дипломатичним способом.

 

© Катерина МІНКІНА