Християни зникають з Близького Сходу

У той час як запеклі бої за Мосул завершились, переважна більшість християн вже втекли з величезного міста, що тривалй час контролювався бойовиками ІДІЛ. Протилежні сили, що мають різні мотиви, атакували терористів з усіх боків впродовж півроку. Але для християнського населення міста, багатого своїми традиціями, врятувати можна вже дуже мало...

Коли бойовики "ІсламськоїДержави" або ІДІЛ окупували Мосул в червні 2014 р., в місті було приблизно 60 тис. християн. Зараз, три роки по тому, не залишилося майже жодного. «За деякими, дуже невеликими винятками, всіх християн змусили покинути Мосул і райони навколо нього», — каже журналіст і письменник Ларс Акерхауґ, який побував у звільненому Мосулі. Цьому тижня в книжкові крамниці Скандинавії надходить його книга "Останнє різдво в Каїрі", в якій йдеться про те, як християн на Близькому Сході майже вичавили з тих місць, де виникла їхня релігія.

Так, християнство в Іраку налічує 2000 років існування. Деякі представники ассірійської меншини в країні, як і раніше, говорять тією ж мовою, якою, нібито, говорив Ісус Христос, — арамейською. «Це одне з тих місць, де з'явилися перші християни, як перша в світі церковна громада. Слід пам'ятати, що саме в цій частині Іраку християни традиційно були дуже сильні і, коли вони зникають звідси, це означає, що їх опора в цій частині світу стає набагато слабшою», — каже Ларс Акерхауґ.

До розпаленої Джорджем Бушем-молодшим війни, в 2003 р. в Іраку нараховувалось від 1 млн. до 1,5 млн. християн. За даними сайту "al-Monitor", зараз — після 14 років війни — залишилось менше 300 тис. осіб. Інші джерела вважають, що ця цифра, ймовірно, ще нижча. Навіть, якщо терористи ІДІЛ остаточно втратять вплив на Мосул та решту територію Іраку, а уряд цієї арабської країни відновить свій контроль над ними, це ще не означатиме якихось великих змін для християнської меншини, — вважає письменник Ларс Акерхауґ.

«У 2015 р. я мав розмови з десятками біженців із Мосула. Ніхто з тих, з ким я говорив, не вірив, що можна буде повернутися назад. Вони тікали від ІДІЛ, але вони також були розчаровані, що курдські солдати нічого не зробили, щоб зупинити вторгнення ІДІЛ до християнських районів», — говорить він. Багатьом зі співрозмовників Ларса Акерхауґа довелося відчути, що їхні сусіди-мусульмани та старі друзі відвернулися від них: «Тільки деякі спробують повернутися назад і поборотися за свою землю, але переважна більшість хоче виїхати з Іраку в Європу та на Захід».

Заважимо, що християн переслідують не тільки в Іраку. Ларс Акерхауґ з'їздив також і в Єгипет, де спілкування з багатьма християнами намалювало йому похмуру картину. Після насильницького повалення "Мусульманського братства" в 2013 р. багато хто сподівався на те, що ситуація покращиться, але правда в тому, що вона багато в чому стала гіршою. Однак саме зараз увага всього світу звернена на місто Мосул та проблеми в Іраку.

Чи є у християн якесь майбутнє в Іраку, бо схоже, що ІДІЛ позбулася істотної частки контролю, який мала в країні останніми роками? — На жаль, вже запізно — переважна більшість християн виїхала! У Швеції живе більше іракців-християн, ніж на батьківщині. У християнських селах та містах Іраку майже не залишилось нікого молодшого за 50 років. Так само, як розпорошились євреї Близького Сходу після війни з Римом 2000 років тому, нині зникають і християни Іраку — це одна з трагедій нашого часу.

 

© Амунд БАККЕ- ФОСС