Історія про ніж з селища Каугава

У середині червня фінські ковалі, майстри з виготовлення різного роду холодної зброї та любителі ножів збираються на традиційному тематичному фестивалі в містечку Каугава на північному заході Фінляндії. Саме в цьому, забутому у лісах та болотах, населенному пункті з'явився на світ божий славетний фінський ніж, що, з одного боку, є витвoром мистецтва, а з іншого - надійним другом у непередбачуваній ситуації...

Каугава - мальовниче містечко на заході Фінляндії в провінції Південна Пох'янмаа. Починаючи з 1879 р. щороку в середині червня збираються в цьому населенному пункті різного роду ковалі, які кують ножі. Збираються і справляють власне своєрідне свято ножів: змагаються, діляться досвідом, однчасно приторговують своїм крамом. Триває це свято ножів всього пару днів. Як відомо, Фінляндія - це неоднорідна країна, це стосується етнічного, культурного та природного планів. І фінський ніж теж є різний... Так, у західній Фінляндії, де сильні шведські традиції, дуже оздоблений ніж на блискучому золотом поясі є частиною національного костюма, прикрасою, що уособлює чоловічу гордість. А ось на сході існує карельський ніж - він простий і надійний помічник у роботі, на полюванні і під час риболовлі. На півночі, серед саамів є свій лапландський ніж - це зазвичай знаряддя для виживання оленярів, а іноді, і для авантюриста-золотошукача. І кожен коваль у різних частинах Фінляндії, дотримуючись місцеві традиції, привносить щось своє, авторське... Тому фінський ніж такий різний!

На початку ХХ ст. з'явилась фірма "Marttiini", що стала найвідомішим фінським виробником ножів і холодної зброї. Здається, немає ніде у Фінляндії такої туристичної лавки, яка б не пропонувала ножі цієї фірми. До речі, бренд "Marttiini" належить виробнику рибальського спорядження "Rapala"! Працюючи у своїй лапландській кузні не знав Яанне Марттіні, що руки його творять майбутню легенду. Та й Лаурі Рапала, заробляючи на життя виловом форелі у північних фінляндських озерах і придумуючи свої приманки, не знав, як воно все обернеться. Цікаво, що б вони на це сказали один одному?! А от Каугава - батьківщина іншого знаменитого коваля, Ійсаккі Ярвенпяа, який заклав тут однойменну компанію. Багато фахівців з холодної зброї вважають, що такі характерні риси фінського ножа puukko (у перекладі з фінської мови означає "хвіст лосося в піхвах") - родом саме з Каугава. Власне, ці своєрідні "гени" особливо помітні в ножах Ійсаккі Ярвенпяа... Одного разу хлопець на ім'я Геймо вирішив купити собі ніж, але жоден йому не сподобався, і він вирішив зробити собі ніж сам. Це зайняло у нього кілька років - проте він увійшов у смак, вивчив ковальську справу, вивів свою ідеальну формулу: вуглецева сталь плюс шматок кори карельської берези... І тоді з'явилась відома на весь світ торгівельна марка "Heimo Roselli". І хоча ножі фірми "Heimo Roselli" - це в основному ножі призначені виключно для важкої роботи, а проте є й такі, які продаються в ювелірних магазинах не тільки у Гельсінкі, але й у Стокгольмі, Осло, Копенгагені, Ризі й Таллінні. Формула ножів хлопця Геймо була і залишається незмінною: вуглецева сталь у поєднанні з корою карельської берези. Майстрів ковальської справи у Фінляндії безліч: хтось кує ножі для задоволення, а хтось для своїх господарських справ, або ж сусід попросив чи просто не спиться вночі.

Багато фінів і карелів, що живуть у маленьких сільських містечках бозна-де в зоболочених лісових хащах, як Каугава, з народження ростуть в оточенні ножів: у когось батько - колекціонер холодної зброї, хтось сам її виробляє для задоволення, а хтось на продаж... Порізані пальці для таких людей - це звичка. Але любов, потяг до гарних ножів проявляється не відразу, лише в момент перетворення хлопчика на справжнього чоловіка, коли від вас вимагається використати ніж за призначеням: зарізати курку чи кабанчика, вирізблити щось з дерева, тощо. Така своєрідна ініціація! Часом, стоячи на самоті під час риболовлі на озері чи гірському потічку в Лапландії, можна відчути постійне відчуття присутності дикого звіра (ведмедя, лося, оленя, рисі) за спиною, яке вдається відігнати від себе тільки обмацуванням на поясі власного ножа, друга і захисника.

Якщо хтось очікує помпезності від фестивалю ножів в містечку Каугава - цього там точно не знайдете, адже все досить просто. Захід відбувається на свіжому повітрі, а от торгівля - в актовому залі місцевої школи. Варто їхати, якщо ви, шановні читачі, дійсно полюбляєте ковальську справу і хочете купити по-справжньому унікальний, дісно ваш, ніж. Їх тут дійсно багато, причому найрізноманітніших... Завітайте до Фінляндії, особливо в містечко Каугава, де можете відчути поклик і справжній присмак войовничих духів героїчної минувшини цього північноєвропейського регіону!

 

© Ігор АЛЬОХІН та Калєв КОРПІНЕН